Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sázkařské podvody budou větší problém než doping, strachuje se Londýn

Olympijské kruhy - ilustrační snímek | foto: AP

2 2012
"Dokázal jsem ovlivnit výsledky fotbalových zápasů po celém světě," chvástal se v květnu 2006 odsouzený sázkařský podvodník z Číny. Jeden prý ovlivnil i na olympijských hrách v Aténách 2004 - jeho přičiněním mělo Japonsko porazit Ghanu 1:0. Z obav, aby se něco podobného neopakovalo, chystá Londýn speciální "antisázkařský" tým.

"Myslíte, že by jinak Japonci dokázali vyhrát?" citoval čínského vykuka deník The Australian. "To je žert, Ghana měla dobrý tým. Celé to stálo 550 tisíc dolarů."

Když se na skandální informace později ptali ghanských hráčů, přiznali, že je během olympijských her opravdu kontaktovali nějací podvodníci. "Zkoušeli to několikrát, ale nepřistoupili jsme na to," bránil se tehdejší kapitán Yussif Chibsah.

Tentokrát bude během olympijských her na podobné hrozby dohlížet celý tým odborníků. Kromě všech drsných bezpečnostních opatření a tisíců ozbrojených agentů se na Londýn chystá i jedna speciální složka, která bude mít za úkol bojovat právě se sázkařskými spolky.

"Doping je problémem jednoho sportovce, ale podvod ovlivní celou soutěž," řekl předseda MOV Jacques Rogge. I jeho úřad má zavést jednotku, která má monitorovat světový sázkařský trh a hlídat nezvykle vysoké vklady na jednotlivé soutěže nebo sportovce.

Sázkařská společnost Betfair odhaduje, že by se jen v Británii mohlo prosázet až 300 milionů liber (přes 9 miliard korun).

Vznik speciálního týmu iniciovala slova britského ministra Hugha Robertsona, který v deníku The Sunday Times vyjádřil obavy, že podvody budou větší hrozbou než doping. "Takové nebezpečí nelze podceňovat," varoval. "V momentu, kdy diváci nabudou dojmu, že to, co vidí, není opravdová soutěž, přestanou na olympijské soutěže chodit a celé hry se rozpadnou."

Jednotku povede městská policie, do akce bude zapojen Interpol i britský útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Společně dohlédnou na to, aby sportovci nebyli před svými soutěžemi podpláceni. Účastníkům her bude k dispozici i "linka důvěry", na kterou budou moci svoje podezření volat.

"Očekávám, že v nejbližších dvou nebo třech letech bude odhalen nějaký druh sázkařského skandálu," tuší Robertson. "Jen doufejme, že se tak nestane během olympiády."

Autor:
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze