Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Sdruženář Churavý skončil dvanáctý, zlato bere Francouz Lamy Chappuis

DO KOPCE. Pavel Churavý během závodu sdruženářů na ZOH ve Vancouveru. Běh mu nevyšel podle představ. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pavel Churavý neudržel v běhu na 10 km desáté místo po skoku, ale po slušném výkonu obsadil dvanácté místo. Ve spurtu vedoucí skupiny se radoval z olympijského zlata Francouz Lamy Chappuis. V závěrečných metrech se prohnal kolem Američana Spillaneho.

Churavý ztrácel na startu necelou minutu, na špatného běžce Fina Ryynänena, který vyhrál skokanskou část, se rychle dotahoval, ale jiní byli rychlejší.

"Trápení, velké trápení," kroutil hlavou český sdruženář. "Chtěl jsem se v prvním kopci dotáhnout na vedoucí skupinu, bohužel mi to ale nevyšlo a jel jsem celé kolo sám."

V čele se po třech kilometrech utvořila šestičlenná vedoucí skupinka, do níž se později dotáhl Američan Demong, český zástupce v ní chyběl.

Churavý odvedl svůj standardní běžecký výkon a dvanácté místo rozhodně není neúspěch, i když možná on i trenér Šablatura čekali víc.

"Určitě jsem trošku zklamaný, i když jde o můj nejlepší výsledek na olympiádě," říkal dvaatřicetiletý reprezentant. "Rozhodně jsem jsem chtěl víc."

Po chvíli se pokusil roztrhnout skupinu Japonec Norihito Kobajaši, ale tempo nevydržel a předjel ho po skoku čtvrtý Spillane a zdálo se, že si jede nezadržitelně pro zlato. Bohužel pro něj nastoupil příliš brzo, sto metrů před cílem se na něj dotáhla trojice pronásledovatelů, a zkušený Francouz Lamy Chappuis ho překvapil z pravé strany.

"Lamy je lídr celého svěťáku, je mezi sdruženáři oblíbený a férový a myslím, že si to stoprocentně zaslouží," komentoval výsledek český sdruženář Slavík.

Třetí místo obsadil Ital Pittin, který si poradil s dalším Američanem Lodwickem.

Jason Lamy Chappuis z Francie se raduje ze zisku zlaté medaile v severské kombinaci na ZOH ve Vancouveru.Finiš sdruženářů na ZOH ve Vancouveru. Zleva: Jason Lamy Chappuis, Alessandro Pittin, Johnny Spillane, Todd Lodwick Jason Lamy Chappuis se raduje ze zisku zlaté medaile ze závodů sdruženářů.

Jason Lamy Chappuis při květinovém ceremoniálu, ve spurtu a s vítězným gestem v cíli.

Tomáš Slavík doběhl dvacátý, což je jeho nejlepší výkon na mistrovství světa nebo olympiádě. "Cíl tady mám do patnáctého místa, ale ten si šetřím na velkej můstek. Na můstku i běžecky to byl odpovídající výkon a doufám, že to je teprve začátek průlomu výš," řekl Slavík.

Miroslav Dvořák byl devětatřicátý a Aleš Vodseďálek obsadil předposlední 44. pozici.

"Prostě jsem za tím šel. Johnny byl dost dobrý a já jsem se ho snažil chytit. Bylo dobré, že jsem ho měl před sebou," popsal závěrečné desítky metrů Lamy Chappuis, jehož matka je Američanka. I díky jeho rodinným vazbám se francouzský tým připravoval na olympijské hry společně s Američany v USA.

Ze společného tréninkového kempu tak vzešlo zlato a stříbro. "Měl jsem dobré lyže a všechno mi vyšlo. Nemůžu uvěřit, že jsem olympijský vítěz," dodal Lamy Chappuis.

Po skoku

Churavý po dopadu vrtěl hlavou, trenér českých reprezentantů Šablatura zklamaně pohlédl do kamery. Takto si to nepředstavoval, Churavý chtěl být výš.

"Mělo to být lepší," zlobil se. "Vepředu jsou teď dobří běžci a to je pro mě problém, potřeboval jsem tam být před nima, abych mohl myslet na ty nejlepší příčky."

Ale boj o medaili není určitě ztracen, na první místo vynikající skokana Ryynäna z Finska neztrácí ani minutu, 56 vteřin se dá stáhnout a v letošní sezoně patří Churavý mezi ty nejlepší běžce.

"Jsou tam ale Lodwick, Spilane, Pittin, Lamy Chapuis a ti si budou rozdělovat medaile," uvažoval. "Tam už se asi nikdo nedostane."

I z hranice první desítky se dá při shodě okolností útočit na čelní pozice. Další z Čechů Tomáš Slavík se těsně nevešel do nejlepší dvacítky, skvělý běžec Dvořák začne až 39., Vodseďálek je o pět míst před ním.

Největším favoritem před během je Američan Lodwick, který začne jako druhý. Muž, který se vrátil do závodů právě kvůli olympiádě, je výborný běžec. Třetí je Rakušan Bieler.

severská kombinace (skok na středním můstku/běh na 10 km):

1. Lamy Chappuis (Fr.) 25:47,1, 2. Spillane (USA) -0,4, 3. Pittin (It.)
-0,8, 4. Lodwick (USA) -1,5, 5. Stecher (Rak.) -13,6, 6. Demong (USA)
-17,9, 7. Kobajaši (Jap.) -21,9, 8. Koivuranta (Fin.) -29,8, 9. Moan (Nor.) -35,6, 10. Frenzel (Něm.) -36,1, ...12. Churavý -41,6, 20. Slavík -1:09,7, 39. Dvořák -2:46,4, 44. Vodseďálek (všichni ČR) -3:46,7.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze