Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Sdruženáři ve finiši utekli poslednímu místu

16 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jediný finiš olympijského závodu družstev v severské kombinaci vyhráli Češi. Jenže Tomáš Slavík vybojoval v ostrém souboji s Rusem Maslennikovem jen předposlední místo. O ostatních příčkách se rozhodlo už dříve na trati, zlato získali Rakušané, jejichž finišman Stecher v posledním stoupání utekl Němci Gaiserovi.

Český tým ve složení Ladislav Rygl, Pavel Churavý, Aleš Vodseďálek, Tomáš Slavík obsadil osmé místo.

Do závodu bylo přihlášeno jedenáct týmů, ale Norové postižení chřipkou do něj vůbec nenastoupili a Italové skončili po první skokanském kole kvůli absenci Davida Bresadola, kterého trápí slepé střevo.

Závod se netradičně rozpadl do dvou dnů. Špatné povětrnostní podmínky totiž nedovolily sdruženářům včera na můstcích v Pragelatu odskákat více než jedno kolo.

V prvním kole byli Češi předposlední, ale když Italové druhý den do pokračování nenastoupili, za devátou českou příčkou už nikdo nezbyl.

Taktika pro běh byla jasná: za každou cenu předjet jednoho ze soupeřů. "Postavili jsme na začátek dva nejlepší běžce. Láďa Rygl měl dohnat ztrátu a Pavel Churavý vybojovat nějaký náskok," plánoval kouč Libor Foltman.

Jenže jindy excelentnímu běžci se nedařilo. Ztráta, která po skocích činila minutu a 48 vteřin ještě prohloubil. "Je po nemoci, bral antibiotika," omlouval Rygla trenér.

Cíl určený prvnímu běžci splnil až Pavel Churavý. Po sólové jízdě na chvostu se těsně před předávkou dotáhl na ruského protivníka. "Nebylo to nic příjemného běžet celý závod sám a nikoho před sebou nevidět," svěřil se Churavý, který byl mezi běžci na druhém úseku však byl vůbec nejrychlejší.

Aleš Vodseďálek se Rusa celých pět kilometrů držel a předal štafetu finišmenu Tomáši Slavíkovi jen s malou ztrátou.

Pak už jen v cíli čekali, jak celý závod dopadne. Na čelních místech se strhla velká bitva mezi Němci a Rakušany, kterou se v závěrečných dvou kopcích pokusil narušit finský fenomén Manninen. Každým tempem se vedoucí dvojici přibližoval, ale původní více než minutovou díru zacelit nedokázal.

Němci Gaiserovi v závěru došly síly a o první místo, které si Němci drželi už od prvního kola skoků, přišel ještě před stadionem.

Finišovalo se až mezi Čechy a Rusy, v sázce bylo poslední místo. "Nechtěli jsme být poslední, ten se ani nevešel na světelnou tabuli, řekl Tomáš Slavík. Jel proti Maslennikovovi taktickou jízdu plnou vyčkávání. "Ani jednomu se nám nechtělo dopředu. Občas jsme skoro zastavili. Zkusil jsem nastoupit v kopci, ale foukal silný protivítr, takže to nemělo cenu a raději jsem ho zase pustil před sebe," řekl Slavík.

Ve finiši měl víc sil a Rusovi v cílové rovince ujel.

"Musíme být za to umístění rádi, kdyby neodstoupili Italové, měli jsme za sebou ještě jeden tým," řekl trenér Foltman. "Věřím, že nominace sdruženářského družstva měla svůj smysl a olympjskému výboru za ni děkuji."

Po skoku byli Rusové třetí

Po skokanské části byli pozdější soupeři Česka v boji o předposlední místo Rusové překvapivětřetí. Vedli Němci v čele s vítězem klasického závodu Georgem Hettichem o deset sekund před dalšími favority Rakušany.

Z českého kvarteta se druhý pokus nejlépe vydařil Vodseďálkovi, který se zlepšil na 122,5 metru. Další závodníci předvedli vyrovnané výkony, Ladislav Rygl skočil 117 metrů, Pavel Churavý o půl metru méně a Tomáš Slavík 115,5 metru.

Sdruženáře opět trápil vítr, v zamračeném počasí se na můstku muselo svítit.

Výsledky:
1. Rakousko (Gruber, Bieler, Gottwald, Stecher) 49:52,6, 2. Německo (Hettich, Ackermann, Kircheisen, Gaiser) -15,3, 2. Finsko (Kuisma, Koivuranta, Tallus, Manninen) -26,8, 4. Švýcarsko -1:22,3, 5. Francie -1:32,0, 6. Japonsko -1:43,4, 7. USA -1:59,9, 8. Česko (Rygl, Churavý, Vodseďálek, Slavík) -4:05,9, 9. Rusko -4:12,5.

Rakouští sdruženáři slaví triumf v olympijském závodě družstev.Najdete na iDNES.czmobilní verze