Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sdruženářskou štafetu vyhráli Rakušané, Češi se ztrátou osmí

Mario Stecher, finišman rakouské sdruženářské štafety, se raduje ze zlaté medaile. | foto: AP

24 2010
Americký atak na zlatou olympijskou medaili v severské kombinaci nevyšel, štafetu vyhráli Rakušané a zámořský tým se musí znovu spokojit s kovem v barvě stříbra. Čeští sdruženáři skončili na osmém místě.

Spojené státy mají na kontě už jedno druhé místo z kanadských her - Johnny Spillane ho obsadil v individuálním závodě se skokem na malém můstku.

Mario Stecher v něm byl pátý. Jako finišman rakouské štafety ale uhájil atak Billa Demonga, jenž na posledním úseku hodlal napravit chybu z loňského mistrovství světa v Liberci, kde ztratil startovní číslo a zmařil Američanům naděje.

Pro bronz si doběhlo družstvo Německa. Do boje o zlato se neprosadilo i proto, že Tino Edelmann na třetím úseku upadl a ztratil kontakt s čelem závodu.

České družstvo Aleš Vodseďálek, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík, Pavel Churavý nastoupilo s českou vlajkou a nálepkou Czech Team na tvářích. Odvedlo takové výsledky, jaké od mužů této země svět čekal.

Do běhu nastoupil jako první nejhorší článek českého týmu Vodseďálek, náskok na deváté Švýcary se snížil i po Dvořákově druhém úseku. Třetí lehce nachlazený Slavík už vytvořil dvojici s Tommym Schmidem, na kterou se navíc dotahovali i poslední Italové. Slavík nakonec Švýcarům ujel a Churavému předal s náskokem půl minuty na osmé pozici.

Skokanská část

Členové českého kvarteta předvedli na velkém můstku standardní výkony. Vodseďálek skočil nejméně z českých reprezentantů 123 metrů, něco málo přidali Miroslav Dvořák (124) a Tomáš Slavík (125,5).

Do třetí série zasáhl vítr, proto byl závod na dlouho přerušen, ale koncentraci Churavého to nenarušilo. Nejlepší český sdruženář letošní sezony předvedl skok na značku 132 metrů a posunul český tým na průběžnou osmou pozici se ztrátou 1:06 minuty na Finy. Za bronzovou medailí byli Češi jen třicet sekund.

Finové do běžeckého závodu na 4x5 kilometrů vyběhli jako první s náskokem dvou sekund na Američany (na snímku Tod Lodwick), ale v běhu propadli.

Třetí byli o 36 sekund jsou Rakušané, mimo jiné vinou pokaženého posledního skoku první části soutěže v podání zkušeného Felixe Gottwalda. I on se ale nakonec raduje ze zlata.

"Před rokem jsem byl na druhé straně barikády," upozornil Gottwald na to, že loni nezávodil a Rakousko na mistrovství světa bylo bez medaile. "Teď je to čest být s olympijskými vítězi jako závodník. Není snadné obhájit, ale zvládli jsme to," prohlásil Gottwald.

Favorité z USA, kteří obsadili v závodu na středním můstku druhé, čtvrté a šesté místo, se tak museli spokojit se stříbrem. "Doufali jsme před
závodem, že by to mohla být medaile, a nakonec byla, takže super," uvedl druhý muž z individuálního závodu Johnny Spillane. "Samozřejmě, nešlo to v závěru tak, jak bychom asi všichni chtěli, ale nestěžujeme si," řekl za všechny.

závod družstev v severské kombinaci - konečné výsledky

(Skok na velkém můstlku a štafeta 4x5 kilometrů.)

1. Rakousko (Gruber, Kreiner, Gottwald, Stecher) 49:31,6, 2. USA (Camerota, Lodwick, Spillane, Demong) -5,2, 3. Německo (Rydzek, Edelmann, Frenzel, Kircheisen) -19,5, 4. Francie -39,8, 5. Norsko -54,3, 6. Japonsko -1:14,2, 7. Finsko -2:21,5, 8. Česko (Vodseďálek, Dvořák, Slavík, Churavý) -3:18,6, 9. Švýcarsko -4:18,2, 10. Itálie -4:42,9.

Autor:






Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze