Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdruženářům a skokanům nepřálo počasí

2 2002
Praha - Výrazné oteplení zkomplikovalo závěrečnou přípravu skokanů na lyžích a závodníků v severské kombinaci před dnešním odletem na olympijské hry. Tající sníh mizel na můstcích před očima a znehodnotil i běžecké tratě. "Trošku se nám kvůli počasí nepovedla příprava. Skákali jsme na malém můstku v Harrachově a museli jsme nanášet sníh na nájezd. Možná bylo chybou, že jsme nejeli do zahraničí," řekl trenér skokanů David Jiroutek.

Kouč sdruženářů Ladislav Rygl chtěl absolvovat přípravu v Rakousku. "Jenomže jsem byli nuceni z rozhodnutí úseku zůstat tady u nás. Bylo špatné počasí a kvůli tomu horší můstky a špinavý sníh na tratích," posteskl si Rygl.

Trenér skokanů ještě pár hodin před odletem absolvoval cestu do Německa. Na poslední chvíli jel pro novou skokanskou kombinézu pro Jakuba Jandu. "Nejdříve dostal rychlou stříbrnou, ale on je rychlý za hranou a nemůže s ní skákat. Proto jsme u výrobce uhádali, že mu udělali modrou," vysvětlil Jiroutek, proč v pátek nasedl do auta a v sobotu se vrátil ve dvě v noci s kombinézou, jejíž materiál jeho svěřenci více vyhovuje.

S nadějí vzhlíží k olympijským hrám Michal Doležal. Před čtyřmi lety obsadil v Naganu osmé místo. "Doufám, že mě to zas pohltí a všechno ze mě spadne," zasnil se. Před Naganem prý skákal ještě hůř než letos. "Bylo by krásné, kdyby to zas přišlo a atmosféra mě psychicky zvedla," pronesl Doležal.

Olympijské můstky v Utah Olympic Parku čeští skokani neznají. "Mají mít moderní profil," zjistil si třiadvacetiletý Doležal. "Můstky jsem viděl jenom na fotce nebo v televizi," prozradil Janda, nejlepší český skokan ve Světovém poháru, i když jeho
umístění není nijak uspokojivé. "Moc mi to nešlo," klopil Janda oči před cestou na první olympiádu.

Skokani vstoupí do olympijských her první ze všech. "Alespoň do toho skočíme rovnou," mínil Janda. Kvalifikace na můstku K-90 je na pořadu dopoledne 8. února před slavnostním zahájením her. "Neměla by být těžká. Když všichni předvedou průměrný skok, měli by být v závodu," řekl trenér Jiroutek.

Na první olympijské hry cestuje i sdruženář Churavý, a proto jede vybaven i českou vlajkou. "Až budeme fandit ostatním," řekl druhý ze závodu Světového poháru v Liberci. "Doufám, že se na to nezapomíná. Víc si věřím, ale třeba budu zase víc zklamaný," mínil Churavý. "Mohlo by mě to vyhecovat k dobrému výsledku. A k jakému? Toť otázka, nechám se překvapit," doplnil Churavý, jemuž maminka do letadla přibalila svačinu a tatranky.

Milan Kučera, který při čtvrteční návštěvě u zubaře přišel o nerv, byl v pořádku. "Už druhý den problémy nebyly," potvrdil sdruženář, pátý z olympiády v Naganu. "Neohlížím se do minulosti. Chci mít dobrý pocit a když budu dvacátý, tak to tak bude. Nerad odhaduji umístění, to nelze," konstatoval před odletem Kučera.

V uplynulých letech nejúspěšnější český sdruženář Ladislav Rygl se trápí. Problémy s kolenem jej limitují ve skoku, takže zejména na první disciplínu se zaměřil v závěrečné přípravě. "Skákal jsem každý den v Harrachově a snažil se s tím pohnout. Pro dobrý výsledek jsem udělal vše, teď si ještě odpočinu a uvidíme, co z toho bude," podotkl Rygl.

Osobně cítil, že se zlepšuje. "Trochu jsem s tím pohnul, ale uvidíme, na co to bude stačit. Pocit jsem již měl lepší, ale tam zase bude jiný můstek," krčil rameny liberecký závodník.

Před odletem Rygl navštívil ve Vrchlabí svého lékaře a nechal si ošetřit problémové koleno. "Dostal jsem další injekci a je trochu lepší. Obstřiky mě ale čekají i nadále," pousmál se. Jeho otec doufá, že lékařský zákrok synovi pomůže od bolesti. "Ostatní je záležitost hlavy," doplnil Rygl semior. Práci s psychologem trenér a otec odmítl. "Nejcenější je, když se z toho závodník dostane sám, protože i na můstku je bez pomoci, vysvětlil.

Žádný talisman pro štěstí si do Salt Lake City nevezl. "Všechny věci jsou stabilní, takže to jsou vlastně také talismany, když je vozíte na všechny závody," dodal Rygl, jenž ale zapomněl prášky na lepší vyrovnání se s časovým posunem.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz