Rusko by nemělo hostit finále SP, vyzývá švédský biatlonista

Švéd Sebastian Samuelsson dojel ve stíhacím závodě druhý. | foto: AP

16 2018
Nemají funkční antidopingovou organizaci, a tak by Rusové neměli hostit světové závody. Na twitteru to vyhlašuje švédský biatlonista Sebastian Samuelsson, senzační medailista z pondělního stíhacího závodu. Mezinárodní federace IBU totiž ve středu potvrdila, že finále SP podle plánu ponechá v ruské Ťumeni.

„Myslím si, že země, která nemá funkční antidopingovou organizaci a nedostala zelenou od agentury WADA provádět testy, by neměla hostit závody,“ řekl dvacetiletý Samuelsson.

Výběr dějiště finále Světového poháru už dříve kritizovala řada biatlonistů včetně českých reprezentantů. Mezinárodní biatlonová unie však ve středu potvrdila, že se v Rusku závody od 22. do 25. března uskuteční.

Ruský dopingový skandál

Samuelsson naznačil, že švédský svaz zvažuje bojkot závodů. „Byl velký tlak od sportovců, aby tyto závody byly Rusku odebrány, ale oni to neudělali. Myslím, že je škoda, že nám sportovcům nenaslouchají,“ řekl švédský mladík, který měl k medaili blízko i ve vytrvalostním závodě. Ve čtvrtek skončil čtvrtý.

„Doufám, že víc sportovců vystoupí a řekne, že bychom tam neměli jet,“ tvrdí. I v průběhu olympijských soutěží se mezi biatlonisty o situaci kolem ruského dopingu diskutuje. „Pochopitelně se snažíme soustředit na olympijské závody, ale samozřejmě o tom mluvíme.“

V Ťumeni se mělo v roce 2021 uskutečnit biatlonové mistrovství světa. Mezinárodní federace IBU však mimo jiné pod tlakem závodníků před loňským světovým šampionátem rozhodla, že volbu pořadatele z roku 2016 prohlásí za neplatnou a hostitel se bude vybírat znovu.

Autoři: ,

Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Další z rubriky

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...

Najdete na iDNES.cz