Šebrle: A teď chci být mistrem světa!

30 2004
Praha - Dvě noci nespal, přesto se únavu po olympijském triumfu snažil desetibojař Roman Šebrle zamaskovat. Po příletu na ruzyňské letiště se osvěžoval studenou kolou. "Jsem utahaný, navíc se let o tři hodiny opozdil," přiznal, když houfu novinářů ukazoval zlatou medaili. Aténským vítězstvím si splnil další sen. Teď chce být mistrem světa.

Roman Šebrle získal na olympijských hrách v Aténách pro českou výpravu jedinou zlatou medaili.

"Čekal jsem, že Honza přidá na závěr další. Oštěpařské závody jsem si protrpěl u něj i o Nikoly," řekl. Otočil se na Jana Železného a s úsměvem přidal: "Ještě budeš muset na jednu olympiádu."

Svůj úspěch už slavil. Český tým vytvořil v Aténách dobrou partu. "Jo, navzájem jsme se na hotelu hecovali. Pohoda. Jen se mi chce hrozně spát. Postel jsem neviděl dva dny. Po slavnostním zakončení jsme jeli rovnou na letiště, noc předtím jsme to rozjeli ve Slovenském olympijském domě. Až do rána," říká borec pražské Dukly.

Dva dny odpočíval u moře, ale stejně jako před čtyřmi roky v Sydney se nestihl podívat na jiný sport než atletiku. "Hrozně jsem si užil výšku. Koukali jsme na ní všichni. Bylo dobře, že si Jarda Bába nechal jeden pokus na medailových 234 centimetrů. Moc se mi líbila i tyčka."

Zažil dvě olympiády. Jsou pro něj srovnatelné. Jen v umístění je rozdíl. Zatímco v Sydney se musel spokojit s druhým místem, tentokrát dotáhl tažení za zlatou medailí do zdárného konce. Přiznal, že po sporném Noolově přešlapu, nepřešlapu malou satisfakci cítí.

Akci roku zvládl s rutinou. Třebaže cítil nervozitu, šel za vítězstvím velmi důrazně. "Byl jsem nervózní, nemohl jíst, vadilo mi horko i délka roztaženého programu. Celkem se mi vedlo, ale i ostatní předváděli kvalitní výkony. Až když jsem skočil na tyči pět metrů, začal jsem věřit," vrátil se devětadvacetiletý světový rekordman k samotnému závodu.

Dnešní den se bude věnovat manželce a malému Štěpánovi, který ho vítal s čokoládovou medailí na krku. Ale na odpočinek moc času nemá. Zřejmě pojede na stominutový desetiboj do vídně i zářijový třetí díl Grand  Prix v Talence. Až pak přijde na řadu dovolená.

"Vítězství mi program nezkomplikovalo, protože jsme si dovolenou naplánovali na konec září už před olympiádou. Do Vídně jsem dostal pozvánku, zdravotně se cítím dobře a pokud mě nebude tahat achillovka, tak tam asi pojedu. Dál musím trénovat a ještě mám nějaké resty v České sportovní."

Na pažbu muže přidat další úspěšný zářez. Přesto mu motivace nechybí. Ještě není desetibojařským mistrem světa. "To je další výzva," přiznal. Rád by startoval i na hrách v Pekingu. "Uvidíme, třeba mi doroste další konkurence. Myslel jsem si, že se nikdo nový jen tak neukáže a najednou tady byl Clay a udělal 8820 bodů. Uvidíme." 

Eva Šebrlová (vlevo) a Štěpán Šebrle (Vpravo) se na letišti v Praze chlubili zlatým Romanem (uprostřed).

Štěpán Šebrle s medailí.

Jaroslav Bába, Libor Capalini a Roman Šebrle ukazují medaile z OH v Aténách.

Maminka Eva, zlatý tatínek Roman a syn Štěpán Šebrlovi na ruzyňském letišti.

Zlatý desetibojař Roman Šebrle se na letišti vítá se synem Štěpánem.

Roman Šebrle se Štěpánem

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz