Šebrle byl před odletem na hry samý žert

21 2004
Praha - Roman Šebrle, česká naděje na zlato, odletěl v sobotu do Atén. "Chci si především dobře zazávodit," pronesl desetibojař. Uvolněný, usměvavý, sebevědomý, odhodlaný. A ve výtečné formě. "To jo, připravený jsem dobře, takže na zlato samozřejmě myslím. A už se moc těším."

Šebrle měl výtečnou náladu, na otázky novinářů odpovídal se smíchem a vtipkoval.

"Jestli bych chtěl překonat světový rekord? Na to nemyslím. Spíš bych chtěl překonat osobní rekord."

Šebrle před třemi lety posunul na mítinku v Götzisu výkonem 9026 bodů hranice lidských možností. Vážněji už dodal, že blížící se závod bude dosavadním vrcholem jeho kariéry. "V tuhle chvíli to je stoprocentně největší závod mého života," potvrdil.
 
Obhájce stříbrné medaile vyrazil do Atén až dva dny před startem desetiboje. "Jestli to není pozdě? Spíš je to ještě brzo, ne?" žertoval. "Ba ne, je to tak akorát. Takhle létám na všechny mítinky," vysvětlil Šebrle, který ještě v úterý v rámci přípravy závodil v Pardubicích.
 
V pátek odpoledne se dal na balení, za dvě hodiny byl se vším hotový. Do tašky si nezapomněl přibalit talismany od ženy Evy a dvouletého synka Štěpána. "Večer jsem usnul dobře, pohodička."
 
V oranžovém tričku a tříčtvrtečních kalhotách byl v odletové hale pro turisty čekající na odbavení velkou atrakcí. Často pózoval před fotoaparáty a rozdal nespočet podpisů. "Hodně štěstí, věříme vám," plácali jej kolemjdoucí po ramenou. V minulých dnech si Šebrle užíval domova.

Stres z olympijského startu zaháněl všelijak. "Jenom jsem ležel, na počítači hrál hry, surfoval po internetu a sledoval televizi," líčil program posledních dní.

Při sledování olympiády si nenechal ujít atraktivní plavecké soutěže a také vystoupení českých olympioniků. "Ale všechny jsem stejně nestihl," litoval.
 
Myšlenky na svůj druhý olympijský start ale z hlavy nevyhnal. "Člověk na to myslí, ať chce, nebo ne. Předstartovní horečka mě už chytila," pokyvoval hlavou svěřenec trenéra Dalibora Kupky.

Před čtyřmi lety se od něj v Sydney tolik nečekalo, ale Šebrle zazářil druhým místem. Kdyby rozhodčí diskvalifikovali Estonce Erkiho Noola za přešlap v hodu diskem, mohl český atlet slavit senzační zlato. Ale Šebrle se minulostí netrápí.

"Na ten přešlap si vzpomenu jen tehdy, když mi to připomenete vy - novináři," mávl rukou Šebrle.

V Aténách se vrátí na místo činu. Je to už dlouhých sedm let, kdy tam coby desetibojařský benjamínek na světovém šampionátu debutoval na vrcholné soutěži. Deváté místo jej nastartovalo ke skvělé kariéře.

Dobře si na to vzpomínám. Byla to moje první velká akce a všechno mi tam naprosto vyhovovalo. Snad se nic nezměnilo a bude mi to tam sedět dál," věřil dvojnásobný halový mistr světa.

Šebrle už od šéftrenéra českých atletů Václava Fišera a tyčkaře Štěpána Janáčka, s nímž bude sdílet pokoj v olympijské vesnici, sondoval podmínky v řecké metropoli.

"Vedro mi nevadí. Ani to, jak je olympijský závod roztažený," nepřipouští si komplikace v dvoudenní soutěži, do níž s ním v pondělí vstoupí také Tomáš Dvořák, který však jeho největším soupeřem nebude.
 
"Nejvíc asi budou kousat Američané Clay s Pappasem," uvažoval loňský vicemistr světa. "Ale já se na nikoho nechci moc ohlížet. Do závodu chci vstoupit s vlastní strategií: myslet hlavně na sebe, jet tak, abych nemusel nijak spekulovat."

Autor:

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz