Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Šance jsou 50:50. Ale půjdu do toho na sto procent, říká Šebrle

Desetibojař Roman Šebrle v olympijské vesnici (6. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - V sedmatřiceti letech jej čeká čtvrtý olympijský desetiboj. Nastoupí k němu? "Je to padesát na padesát, úterní rozcvičení napoví," říká olympijský šampion z Atén 2004 Roman Šebrle. Posledních čtrnáct dnů jej trápí zraněný úpon pod patou, dokonce zvažoval přenechat místo v olympijském závodě mladšímu kolegovi.

"Představoval jsem si to trošku jinak," přiznává bývalý světový rekordman.

Atmosféra olympijského Londýna, burácející davy osmdesáti tisíc diváků na stadionu jej nadchly. Rád by si je také vychutnal. Jenže... Bolí ho pata.

Ke konci třítýdenního soustředění v Itálii jej nejdřív pobolívala ta levá, na odrazové noze. Ale uklidnila se a on se uklidnil také. Jenže těsně před odjezdem a doma v Praze se ozvala noha pravá. A pořádně.

Nechal bych to Adamovi...

Kvůli bolesti nebyl schopný skákat o tyči v tretrách, ani naplánovaný třísetmetrový běžecký úsek nezvládl. Přesto doufal, že bolest odejde. Že je pouze unavený po náročném soustředění. "Ale když mě to nepustilo, napsal jsem esemesku Dvořkovi," vypráví.

Svého bývalého vícebojařského kolegy, nyní v roli šéftrenéra české atletiky, se poptával, jestli je možnost nominovat místo něj Adama Helceleta, mladého vícebojaře se splněným B-limitem, se kterým letos o olympijskou nominaci dlouho bojovali. "Nechal bych mu to," přiznává.

Desetibojař Roman Šebrle při tiskové konferenci v olympijské vesnici (6. srpna
Desetibojař Roman Šebrle při tiskové konferenci v olympijské vesnici (6. srpna

Jenže ta možnost nebyla. Helcelet mu popřál hodně štěstí, Šebrle oplatil povzbuzením. Rio tě nemine, napsal vícebojařskému kolegovi.

V Londýně se bývalý světový rekordman rozloučí s olympijskými soutěžemi. Snad v roli závodníka. "Budu to zkoušet do poslední chvíle. Nechám to na rozcvičení a samotném závodě. Buď to vydrží, nebo nevydrží," vypráví.

Popadesáté přes 8 000?

Po čtrnácti dnech, kdy v tréninku pořádně neběhal, nedokáže odhadnout, jak zareaguje bolavý úpon zespodu paty pravé nohy. Nejvíc bolí při běhu. "Je tam moment, kdy jde pata dolů a pak nahoru. Takové to přetížení," vysvětluje.

V olympijské vesnici podstupuje léčbu laserem, biolampou a zaměstnává fyzioterapeuta Pavla Koláře. Nervozita před startem jej nesvazuje, spíš je plný očekávání. "Ale může se to změnit, stovka bude dobrá, nebude to bolet, začnu být nervózní a začnu závodit," přemítá.

Cíle má jasné: Ve středu nastoupit. Ve čtvrtek dokončit. Předvést padesátý desetiboj přes 8 000 bodů. Jsou reálné? "Je to 50:50, že to vydrží, nebo nevydrží. Sám fakt nevím."

Ale otázku, zda se bude šetřit nebo nějakou disciplínu zkusí absolvovat volněji, před ním raději nevyslovujte. "Šetřit?! Je mi osmatřicet, je to moje poslední olympiáda. Půjdu do toho na sto procent, nemám se proč šetřit! Zlato, stříbro mám, další medaili už nezískám. Půjdu do toho na sto procent."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze