Šebrle vytahuje medaili z trezoru, jen když dělá kopii

Roman Šebrle - Desetibojař Roman Šebrle hází oštěpem během kladenského mítinku. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

7 2008
Za sklem vitríny sportovního centra, které si nedávno v Praze otevřel, se lesknou medaile. A mezi nimi i zlatá z olympijských her v Aténách. "Ale to jsou samozřejmě jen kopie," usmívá se jejich majitel – světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.

Před čtyřmi roky se mu splnil velký sen a do jeho sbírky přibyl nejcennější kus.

Tedy přesněji, do jeho sbírky, která je v bezpečí uložena v trezoru. "Odtud medaile vytahuji, jen když potřebuji udělat kopie. A ty jsem dělal zatím pouze jednou, letos v březnu," říká Šebrle.

Na zlatou medaili z Atén se Šebrle nepodívá ani před odletem do Pekingu, kde bude jako jediný český sportovec obhajovat čtyři roky starý triumf.

"Jsem strašně šťastný! Olympiáda je nejvíc, co bych mohl vyhrát," radoval se po závěrečném běhu na 1 500 metrů.

Tehdy devětadvacetiletý Šebrle sváděl urputnou bitvu s Kazachem Karpovem. A byl to nádherný závod, při němž český atlet stahoval náskok soupeře.

. Osudy zlatých medailí


Seriál k olympijským hrám

Dnes Závěrečný, 39. díl:
Roman Šebrle, atletika (desetiboj), 2004 (Atény)

Definitivně jej smazal až v závěru druhého dne. Ve skoku o tyči snížil náskok na 46 bodů a v hodu oštěpem se konečně dostal na první místo.

Musel však ještě odrážet útok Američana Bryana Claye, který nakonec skončil druhý. "Při závěrečné patnáctistovce jsem si tak hlavně hlídal soupeře, Karpova za sebou i Claye před sebou," popisoval Šebrle.

Když doběhl do cíle, vysílen padl k zemi. Povedlo se! Ziskem 8 893 bodů navíc Šebrle překonal olympijský rekord Brita Daileyho Thompsona. "Myslel jsem i na 8 900 bodů. Trochu mě mrzí, že to nevyšlo," litoval.

Až 21. srpna v Pekingu vyrazí Šebrle v roli obhájce do prvního dne olympijského desetiboje, můžete si jeho výkony v Číně porovnávat se "zlatými" z Atén:

100 m: 10,85.
Dálka: 784.
Koule: 16,36.
Výška: 212.
400 m: 48,36.
110 m překážek: 14,05.
Disk: 48,72.
Skok o tyči: 500.
Oštěp: 70,52.
1 500 m: 4:40,01.

Nebýt křivdy ze Sydney, mohl Šebrle v Pekingu útočit dokonce na zlatý olympijský hattrick.
V roce 2000 bral však "pouze" stříbro. Vítězný Estonec Erki Nool přitom dosáhl jediného platného pokusu v disku, přestože přešlápl.

"Tenkrát mě to ani neštvalo," vzpomíná Šebrle. "Teď mě to štve daleko víc. I když ani ne to, že jsem skončil druhý, ale jakým způsobem.

Vyhrál někdo, kdo přešlápl." Přesto byla olympiáda v Sydney pro jeho kariéru zlomem. "Byla chyba, že jsem chtěl medaili, ale nechtěl jsem vyhrát. Kdybych tehdy chtěl vyhrát, dokázal bych to navzdory Noolovu přešlapu," tvrdí nyní 33letý Šebrle. "Sydney mě nakoplo, zocelilo mě. Udělalo ze mě úplně jiného závodníka."Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz