Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šebrlemu se zdá o Aténách. Je to dobré

13 2004
Praha - Na molu běhal syn Štěpán. Díval se na něj, pochválil ho a pak se odebral se připravit se na stejnou roli. Měsíc před zahájením olympijských her v Aténách byl Roman Šebrle jednou z hlavních postav módní přehlídky olympijské sportovní kolekce českého týmu. V Aténách by měl být jednou z hvězd výpravy.

V roce 2000 si jako pětadvacetiletý ze Sydney odvezl stříbrnou medaili. O rok později jako první a dosud jediný v historii překonal v desetiboji hranici 9000 bodů, jeho osobní a zároveň světový rekord má hodnotu 9026 bodů. Pouze mistrovství světa v Edmontonu 2001 mu kazí jinak skvělou bilanci - ze všech ostatních velkých mezinárodních akcí, na kterých od roku 2000 startoval, si totiž domů dovezl jeden z cenných kovů.

Letošní sezonu začal svěřenec Dalibora Kupky impozantně, prestižní desetiboj v rakouském Götzisu vyhrál v druhém nejlepším výkonu kariéry (8842 bodů). A ve velkém stylu hodlá pokračovat. "Přehlídkové molo" by mu mělo vyrůst na olympijském stadionu v Aténách.

Jak se změnil Roman Šebrle od roku 2000?
Tenkrát jsem myslel na medaili, teď na zlato. Hodně se toho změnilo v soukromém životě. Jsem táta. A jsem o čtyři roky starší, což je škoda.

Čtyři roky ale také znamenají čtyři roky zkušeností. Neberete to tak, že jste vyzrálejší?
V roce 2000 jsem měl toho také už spoustu za sebou. No, vlastně to asi dobré je. Určitě mám víc zkušeností.

Nezměnil jste se sám, změnili se i vaši soupeři....
To je pravda, v Sydney vyhrál Nool se ziskem kolem 8600 bodů (8641 b - pozn. red.), což je na olympiádu dost málo. Očekávám, že v Aténách to bude muset být mnohem víc. Navíc tehdy jsem měl čtyři až pět velkých soupeřů, teď pokládám za největší dva Američany Toma Pappase a Briana Claye.

Máte o nich nějaké zprávy?
Nemám. Budu se dívat na jejich kvalifikaci, ale důležitější je pro mě moje příprava následujících čtrnáct dní. Když se mi povede, nemusel bych je pak už vůbec sledovat.

Co vás čeká v příštích dvou týdnech?
Trénink rychlostní vytrvalosti. Ten je nejdůležitější. A člověk je z něj nejvíc unavený.

Takže tvrdou přípravu už máte za sebou?
Přesně tak, zvládl jsem deset ´zvracecích dnů´ v Nymburce. I když ani jednou jsem nezvracel. Já jen říkám nejtěžší přípravě. I když už to nejsou tak tvrdé cykly jako před začátkem sezony, není čas. Ale na jednom tréninku jsem si dal opravdu slušně do těla.

Původně jste plánoval odjet na soustředění do maďarské Taty, ale nakonec zůstáváte v Nymburce. Proč jste změnil plány?
Posunuli jsme termín soustředění o týden dopředu, protože se mi na desetiboji v Götzisu zdálo, že jsem po přípravě nebyl moc rozzávoděný. No a v tom termínu nebylo v Tatě volno.

Vyhovuje vám příprava v Nymburce?
Určitě. Je tam se mnou trenér Beran na tyč a s vrhy mi občas něco poradí Honza Železný.

Plánujete ještě před odjezdem do řecké metropole nějaké starty?
Určitě, doma i někde venku, to teď zařizuje můj manažer Alfonz Juck.

Jak jste na tom zdravotně?
Dobře. Jen lehce cítím achilovky. Ale ne tak, že bych něco nemohl dělat. Navíc teď jsem měl čtyři volnější dny, takže o nich vůbec nevím.

Nechybí vám příprava v teple? Jak se chcete v současných podmínkách v Česku připravit na čtyřicetistupňové vedra v Aténách?
Na to se nijak připravit nedá. A v tunelu v Nymburce teplo je... Navíc to není vždycky ideální. Na jaře jsem se připravoval v teple, pak jsem se vrátil domů, kde nebylo zrovna ideální počasí a první teplo jsem si užil až v Götzisu. Stačí mi přijet do Atén dva dny před závodem. Přijedu, ani se nenazdám a jdu na to.

První část olympijských her strávíte v Praze. Budete se na výkony vašich kolegů dívat v televizi?
"Určitě. I když to budu vnímat asi méně, než kdybych byl tam."

Do Řecka za vámi přijedou manželka Eva i otec. Uvidí vás přímo v akci i syn Štěpán?
"To ne, zůstane doma s dědou a babičkou. On by z ještě nic neměl. Navíc by chtěl pořád někde běhat, takže by nic neviděla ani Eva. A k tomu to sluníčko..."

Desetiboj v Sydney 2000 se zapsal do historie i diskutabilní situací kolem "přešlapu" pozdějšího vítěze Erkiho Noola v posledním pokusu v disku. Tehdy jste celou situaci zvládal mimořádně klidně, neprotestoval jste. Umíte si představit něco podobného v Aténách, když bude mezi vámi a třeba Američanem Pappasem rozdíl několika málo bodů? Také by jste byl také mírumilovný?
Doufám, že i pokud se něco takové stane, bude mi to úplně jedno. Navíc považuji za víc nebezpečného Briana Claye.

Romane, jak velký je rozdíl mezi prvním a druhým místem na olympijských hrách?
Je to strašný rozdíl! Asi pro každého! Je to skok jako ze čtvrtého místa na třetí.

Na podzim oslavíte třicetiny. Uvědomujete si, že tohle je vaše největší šance na olympijské zlato? V Pekingu 2008 vám bude třiatřicet.
Ale za tři roky můžu být stále na vrcholu. Nool si taky udělal osobní rekord na mistrovství světa v Edmotonu v roce 2001, kdy mu bylo jednatřicet. Lobodin loni v hale jako třiatřicetiletý. Navíc já jsem začal až v jednadvaceti. Ale je pravda, že bych letos chtěl být vysoko.

Už se vám o Aténách zdálo?
Ano, několikrát.

A vyhrál jste?
No, bylo to dobré. Ale jinak nevím. Já sny rychle zapomínám.

A pamatujete si alespoň průběh těch snů?
Zvláštní je, že se mi většinou zdá o dálce. Odrazím se, krásně letím a najednou - 850! Pak obvykle bývá dálka i v závodech super. No, naposledy se mi zdálo, že jsem přeskočil doskočiště... (smích)

 

Roman Šebrle při vrhu koulí

Desetibojař Roman Šebrle předvádí oblečení z kolekce českého týmu pro olympijské hry v Aténách.

Na představení nového oblečení českých olympioniků se vyřádil i syn Romana Šebrleho Štěpán.

Přehlídka olympijské kolekce - Šárka Kašpárková, Roman Šebrle a Lenka Radová.

Přehlídka olympijské kolekce - Roman Šebrle

Desetibojař Roman Šebrle připíjí při přehlídce oblečení pro olympijské hry v Aténách.

Autor:


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz