Sedmičkové ragby, nový sportovní hit pro olympijské Rio de Janeiro

Jihoafrický ragbista Werner Kok (vpravo) boduje během utkání s Novým Zélandem. Sedmičkové ragby patřilo k ozdobám Her Commonwealthu v Glasgowě. | foto: AP

5 2014
Přesně dva roky do olympiády. Přesně dva roky do chvíle, kdy sedmičkové ragby odstartuje svůj velký vzestup? Nová disciplína pro hry v Rio de Janeiru 2016 má za sebou povedený test. Na Hrách Commonwealthu ragby sedmičlenných týmů dostalo luxusní kulisy - diváci zaplnili tribuny Ibrox Stadium, kde hrávají fotbalisté Glasgow Rangers. Celkem se prodalo skoro 200 tisíc vstupenek.

„Atmosféra se mi zdála ještě úžasnější než na fotbale,“ řekl Andrew McNeilly, majitel permanentky na Rangers. „Fotbalistů se někde dotkne a hned se skácejí na trávník a válejí se. Ragbisti toho vydrží daleko víc. Takže - ještě lepší atmosféra, ještě lepší sport.“

Tohle vše jsou atributy, s nimiž si chce sedmičkové ragby v Riu udělat reklamu na akci, jaká nemá ve sportovním světě srovnání. Oproti klasickému ragby jsou zde ve výhodě fyzicky vyspělejší hráči, počet sedmi místo standardních 15 upřednostňuje ty běhavější.

Na Hrách Commonwealthu nyní zvítězila Jižní Afrika po finále proti Novému Zélandu, třetí byla Austrálie, ve čtvrtfinále skončily Anglie, Wales... To napovídá, že i ­přes rozdíly ve hře samé jsou země v absolutní špičce podobné.

Rio bude obrovskou šancí, ale také obrovským závazkem. „Musíme zajistit, aby turnaj ukázal lidem skvělou hru a strhl tribuny tak jako v Glasgowě,“ prohlásil boss světového ragby Brett Gosper. „Sedmičkové ragby si získává čím dál víc fanoušků, hraje je čím dál víc talentů. Je potřeba být vidět v nejlepším světle.“

Otázka ovšem je, jaké kulisy budou nasvěcovány. Původní stadion San Januario má zpoždění, ve hře byla možnost posunout sedmičkové ragby na hlavní stadion Joaa Havelange, nakonec by však mělo skončit ve společnosti moderních pětibojařů.

A tam si hodlá zajistit další olympijskou budoucnost - i Gosper připustil, že „sedmičky“ musí nadchnout lidi, aby byly na programu i v Tokiu 2020. Jisté je jedno: bude to tvrdý boj, přinejmenším tedy na hřišti.

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Najdete na iDNES.cz