Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Rogge zvažuje postih pro Isinbajevovou za slova o homosexuálech

Jacques Rogge | foto: Reuters

5 2013
Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge hodlá iniciovat diskusi o tom, zda nepřipravit ruskou tyčkařku Jelenu Isinbajevovou o roli olympijské ambasadorky. Vadí mu její nedávné vyjádření o homosexuálech

Dosluhující šéf MOV to řekl na tiskové konferenci při zasedání exekutivy MOV v Buenos Aires. "Je to něco, čím se budeme v pravý čas zabývat," připustil jedenasedmdesátiletý belgický funkcionář, jenž příští týden po dvanácti letech v čele MOV skončí.

Na své poslední tiskové konferenci ve funkci předsedy Rogge také konstatoval, že sport má jen omezený vliv na politiku. "Nesmíme zapomínat, že olympijské hry pořádáme v suverénním státu, do jehož vnitřních záležitostí nepatříme," řekl. Zdůraznil ale, že se Rusko zavázalo respektovat olympijskou chartu, která zakazuje diskriminaci jakéhokoliv druhu.

Isinbajevová se na srpnovém mistrovství světa v Moskvě postavila za kontroverzní ruský zákon, který pod trestem vysoké pokuty, vězení a v případě cizinců i vyhoštění zakazuje propagaci "netradiční sexuální orientace" mezi nezletilci. Později ale tyčkařka svá prohlášení zmírnila s vysvětlením, že byla v angličtině špatně pochopena.

Jednatřicetiletá světová rekordmanka je ambasadorkou mládežnické olympiády a navíc získala čestnou funkci starostky jedné ze dvou olympijských vesnic pro OH 2014 v Soči.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze