Šéf MOV poprvé přespal v olympijské vesnici

9 2004
Atény - Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge má za sebou první noc v olympijské vesnici. Belgický funkcionář bude ve skromně vybaveném apartmánu, jenž se prý ničím neliší od těch, které využívají sportovci, pobývat jako již tradičně po celou dobu her.

Na rozdíl od jeho předchůdce Juana Antonia Samaranche, jenž většinou využíval komfort oficiálních hotelů MOV, to pro Roggeho nebude žádná novinka. Dvaašedesátiletý šéf olympijského hnutí se zúčastnil již šestnácti her pod pěti kruhy, třikrát jako reprezentant v jachtingu, poté v roli šéfa belgické výpravy. Pokaždé přitom nocoval se sportovci.

Slavkov prý uplácel jen pro kameru
Bulharský funkcionář Ivan Slavkov, hlavní postava nejnovější korupční aféry v Mezinárodním olympijském výboru, chce očistit své jméno u soudu. Slavkov se chystá podat žalobu na reportéry televize BBC, kteří ho skrytou kamerou natočili, jak zprostředkovává kupčení s hlasy při zužování okruhu kandidátských měst pro OH 2012.

Slavkova již v sobotu potrestal MOV dočasným zbavením funkcí i akreditace do Atén. Sám čtyřiašedesátiletý funkcionář dnes odstoupil ze svých předsednických postů v národním olympijském výboru a fotbalovém svazu. V čele bulharské výpravy na hrách ho už nahradil generální sekretář Belčo Ivanov.

Slavkov se od středy, kdy byla reportáž odvysílána, brání tím, že o skryté kameře věděl a úmyslně předstíral, že je schopen zařídit hlasy pro postup Londýna do dalšího kola. Jeho motivem prý bylo odhalení skutečných korupčníků. "Ten film nedokazuje vůbec nic. Ani to, že mu někdo peníze nabízel, ani to, že by je pan Slavkov přijal," citovala agentura Reuters mluvčího bulharského fotbalového svazu Atanase Karaivanova.
 
Bush senior se bát nemusí
Molo 7B v aténském přístavu Pireus bude ve čtvrtek zřejmě nejbezpečnějším místem na světě. Den před zahájením olympiády tam připluje na luxusní jachtě Dumara bývalý americký prezident George Bush senior.

Stovky policistů a agentů budou zajišťovat nejen bezpečnost otce současného prezidenta, ale i jeho manželku Barbaru a vnučky Jennu a Barbaru.
 
Olympiáda začne při čtyřicetistupňových vedrech
Takřka čtyřicetistupňová vedra se dají očekávat v průběhu úvodního víkendu olympijských her. Podle řeckých meteorologů by měla se měla v prvních dnech aténských soutěží pohybovat rtuť na teploměru mezi 37 až 39 stupni. Severní vítr má v dalších dnech přinést mírné "ochlazení", maximální teplotou by pak mělo být 35 stupňů.
 
Irský rekordman přiznal EPO
Irský vytrvalec Cathal Lombard může na Atény zapomenout. Osmadvacetiletý běžec, jenž se měl představit v bězích na pět a deset tisíc metrů, přiznal, že užíval zakázaný krevní prostředek EPO. "Vzdávám se. Udělal jsem to," řekl národní rekordman deníku Irish Examiner poté, co o jeho pozitivním dopingovém nálezu informovala média.
 
Vlajku Číny ponese basketbalista Ming 
Čínskou výpravu nebude možné při pátečním slavnostním zahájení přehlédnout. A to nejen proto, že nejlidnatější země světa vyšle do Atén 407 sportovců. Vlajkonošem čínského týmu bude totiž 226 cm vysoký basketbalista Jao Ming.

"Je to velká osobnost, navíc má výborný smysl pro humor," vysvětlil nominaci hráče Houston Rockets jeden z šéfů delegace Sien Tchien.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...Najdete na iDNES.cz