Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Šéf olympijského výboru: Praha vydělá

27 2003
Praha - Ukážou se v budoucnu u slova Praha olympijské kruhy? Jedním z důvodů takové otázky je i osoba Milana Jiráska, předsedy Českého olympijského výboru. Co říká na čtenářskou anketu? V pátek ho redakce MF DNES telefonicky zastihla na jednání v chorvatském Dubrovníku.

Co říkáte na výsledky ankety, ze které vyšlo, že by čtenáři v Praze olympiádu uvítali?
Samozřejmě jsem velice potěšen.Takový ohlas je pro naši práci jistým zadostiučiněním. Přál bych si však, aby anketa dopadla ještě líp. To by se však stalo jedině tehdy, kdyby už bylo napevno jasné, že bude opravdu Praha olympijské hry pořádat. Zatím o tom stále není rozhodnuto. Nevíme, jestli ano, nebo ne. Jsme ve fázi, kdy shromažďujeme informace a zvažujeme možnosti vstupní investice.

Čtenáři vám rovněž důvěřují, že byste případné klání a vše kolem něj dokázali zorganizovat. Můžete jim to nějak zaručit?
Takový podnik bychom na sto procent dokázali zorganizovat, tím si mohou být jisti. Neustále opakuji, že otazník stále visí nad rozsahem investic. Musíme mít na paměti rozdělení financí pro pořádání her a investic, které přijdou na případné záležitosti trvalého rázu. Je to neustálé dosazování čísel. Zatím ale nějaké konkrétní výpočty nebo výsledky zaručit nemohu.

V anketě se sešlo několik stejných názorů: že Praha pomůže hrami svému věhlasu, ale zároveň zde vyrostou dále nepotřebné objekty a bude tu nepořádek. Vyplatí se vůbec olympiáda metropoli?
Olympiády se od roku 1976 městům a zemím, kde se pořádají, opravdu vyplácejí. Olympijské hry v Montrealu v roce 1976 byly poslední, které můžeme označit jako prodělkové. Že se případné hry Praze vyplatí z hlediska věhlasu,tak následných financí, je neoddiskutovatelné. V roce 2016, kdy bychom chtěli olympiádu v Praze hostit, budeme navíc plně začleněni do struktur Evropské unie. To znamená, že ekonomická síla našeho hlavního města, potažmo země, bude úplně jiná než doteď. Musíme určitým způsobem myslet dopředu.

Je Praha svým uspořádáním pro akci takového obrovského formátu vůbec vhodná?
Nevybavuji si jediný důvod, proč tohle město zatracovat. Praha je pro případné olympijské hry velice vhodná volba.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze