Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Šéf olympijského výboru: Ztratil jsem možnost říkat, co chci

Předseda MOV Jacques Rogge | foto: Reuters

26 2008
Nemůže mluvit tak otevřeně, jak by chtěl. Zejména o lidských právech. "Musím být opatrný na to, co dělám a co říkám," přiznává Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru, v rozhovoru pro magazín deníku L'Équipe dva týdny před zahájením olympijských her v Pekingu.

"Samozřejmě pro mě lidská práva znamenají hrozně moc. Ale kvůli státnímu zájmu nemůžu jít v tomto tématu do detailů," uvedl Rogge.

Právě v souvislosti s hrami se ocitla Čína pod drobnohledem Západu, především kvůli její politice směrem k Tibetu, lidským právům a svobodě slova.

"Jsem šéf organizace a mým úkolem je zajistit úspěšné olympijské hry a umožnit sportovcům svobodně se vyjadřovat. Jsem kritizován a jsem na to připravený, abych chránil sportovce. Kvůli své zodpovědnosti jsem ztratil možnost říkat, co chci," uvedl Rogge.

Účastník tří olympijských her v jachtingu garantuje sportovcům svobodu vyjádřit své názory kdekoli kromě stadionů a olympijské vesnice. "Mají volnost v novinářských zónách, na tiskových konferencích, v televizi, na ulici a tak dále," řekl Rogge.

Vrcholný funkcionář olympijského hnutí vyzval v dubnu představitele západního světa, aby přestali sekýrovat Čínu kvůli lidským právům a doporučoval jim místo toho klidnou, ale neústupnou diskuzi. Zároveň se mu nelíbí, že někteří vrcholní politici bojkotují na protest proti čínské vládě slavnostní zahájení.

"Považuju to za pokrytectví, když slyším politika mluvit o bojkotu pekingských her, aniž by byť jen na sekundu uvažoval o stažení svého velvyslance nebo přerušení obchodních a kulturních styků s Čínou," uvedl Rogge.

"Proč by měl sport platit za ostatní? To je nepřijatelné," dodal dva týdny před začátkem her šestašedesátiletý rodák z Gentu.

Autoři: ,


Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR KVALITY

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze