Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf olympioniků: Byly to dobré hry

25 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jaká byla první olympiáda 21. století? Největší sportovní svátek, během něhož podle tradice mají mlčet zbraně, se neobešla bez asitence vzdušných bitevníků, vojáků se samopaly a tisíců ozbrojených policistů. Neobešla se bez dopingových afér, bez podezření hraničících s jistotou, že někteří vítězové si dopomohli chemií vstříknutou do žil. Přesto šéf Českého olympijského výboru míní: Máme za sebou dobrou olympiádu.

Nepoškodila asitence stíhaček, vojáků a vojenské techniky olympiádu?

Bezpečnostní opatření a vojenská asistence se na sportovištích negativně vůbec nepodepsaly a atmosféru her to neovlivnilo. Naopak. Opticky si na to lidé velmi brzo zvykli a byli vděční, že jim organizátoři nabídli takový pocit bezpečí. Zacházení ozbrojených složek se sportovci a diváky bylo naprosto férové, slušné a přátelské. Buď jsme mohli ustoupit teroristům, nebo olympiádu za zpřísněných podmínek uskutečnit. To, že se olympiáda po událostech z 11. září vůbec konala, považuji za veliké vítězství.

Jste spokojen s tím, jak se olympiáda vyrovnala s dopingem?

Ty aféry nejsou dobré pro olympijské hry a hlavně závěr her tím byl poškozen. Ale myslím si, že to zase tak katastrofální nebylo. Klasický doping vlastně úplně vymizel. Byly tu problémy jen s látkou EPO.

...ale málo co se podařilo prokázat.

Dosud byla strana, která bojuje proti dopingu, pozadu proti těm, kterí ho podněcují. Nastal však zlom v tom, že vznikla mezinárodní dopingová agentura, která dostala 25 milionů dolarů na výzkum v této oblasti, dalších 25 má dostat nyní a věřím, že postupně srovná krok s lidmi, kteří doping do sportu prosazují. Možná, že právě větší počet sportovců, kteří uvízli na dopingových testech, svědčí o tom, že se stále lépe daří doping odhalovat.

Uspokojily vás výsledky české výpravy?

Ano, jsem spokojen. Vystoupení českých sportovců nebylo sice fantastické, ale určitě bylo dobré. Když příhlédneme k velikosti naší země a k našim možnostem, tak jsme na tom hůř než Rakousko, které má Alpy či skandinávské země. Vždyť my jsme je ale v některých disciplínách překonávali. Myslím si proto, že česká výprava obstála.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...Najdete na iDNES.cz