Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf olympioniků: Byly to dobré hry

25 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jaká byla první olympiáda 21. století? Největší sportovní svátek, během něhož podle tradice mají mlčet zbraně, se neobešla bez asitence vzdušných bitevníků, vojáků se samopaly a tisíců ozbrojených policistů. Neobešla se bez dopingových afér, bez podezření hraničících s jistotou, že někteří vítězové si dopomohli chemií vstříknutou do žil. Přesto šéf Českého olympijského výboru míní: Máme za sebou dobrou olympiádu.

Nepoškodila asitence stíhaček, vojáků a vojenské techniky olympiádu?

Bezpečnostní opatření a vojenská asistence se na sportovištích negativně vůbec nepodepsaly a atmosféru her to neovlivnilo. Naopak. Opticky si na to lidé velmi brzo zvykli a byli vděční, že jim organizátoři nabídli takový pocit bezpečí. Zacházení ozbrojených složek se sportovci a diváky bylo naprosto férové, slušné a přátelské. Buď jsme mohli ustoupit teroristům, nebo olympiádu za zpřísněných podmínek uskutečnit. To, že se olympiáda po událostech z 11. září vůbec konala, považuji za veliké vítězství.

Jste spokojen s tím, jak se olympiáda vyrovnala s dopingem?

Ty aféry nejsou dobré pro olympijské hry a hlavně závěr her tím byl poškozen. Ale myslím si, že to zase tak katastrofální nebylo. Klasický doping vlastně úplně vymizel. Byly tu problémy jen s látkou EPO.

...ale málo co se podařilo prokázat.

Dosud byla strana, která bojuje proti dopingu, pozadu proti těm, kterí ho podněcují. Nastal však zlom v tom, že vznikla mezinárodní dopingová agentura, která dostala 25 milionů dolarů na výzkum v této oblasti, dalších 25 má dostat nyní a věřím, že postupně srovná krok s lidmi, kteří doping do sportu prosazují. Možná, že právě větší počet sportovců, kteří uvízli na dopingových testech, svědčí o tom, že se stále lépe daří doping odhalovat.

Uspokojily vás výsledky české výpravy?

Ano, jsem spokojen. Vystoupení českých sportovců nebylo sice fantastické, ale určitě bylo dobré. Když příhlédneme k velikosti naší země a k našim možnostem, tak jsme na tom hůř než Rakousko, které má Alpy či skandinávské země. Vždyť my jsme je ale v některých disciplínách překonávali. Myslím si proto, že česká výprava obstála.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze