Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Bára to hodí prvním pokusem a bude konec, věří šéftrenér atletů Dvořák

Barbora Špotáková | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Vyberte úspory a utíkejte si vsadit, je to tutovka. Podle sázkovek se olympijskou vítězkou v oštěpu stane Barbora Špotáková, v Londýně obhájí svoje pekingské zlato a porazí všechny, co mají ve finále zlobit: Marii Abakumovovou, Christinu Obergföllovou i Sunette Viljoenovou. A jak to bude ve čtvrtek ve 22 hodin večer doopravdy?

Očekává se, že na tři medaile se budou tlačit právě čtyři závodnice, které si v této sezoně předávají klíče k nejvyššímu stupínku.

"Já si spíš myslím, že jsou tři na tři," uvažoval šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák. "Škrtám tu, která je nejvíc nabitá, ale vůbec si neví rady, co s tím."

Nabušená Ruska Abakumovová, mistryně světa z loňského Tegu, se letos na mnoha závodech neobjevila, schovávala se, navíc má hozeno "jen" 66,86 metru. "Myslím si, že to Abakumovová zhnojí," říkal Dvořák. "Chce tolik, že nebude mít nic."

Světovým tabulkám vládne Jihoafričanka Viljoenová svým výkonem 69,35 metru z New Yorku, kde porazila i českou oštěpařskou hvězdu. "Jsem silná, jsem rychlá, věřím," ujistila v Londýně. "A když máte víru, pak je všechno možné."

Oštěpařka Barbora Špotáková při prvním olympijském pokusu, kterým si zajistila
Oštěpařka Barbora Špotáková při jednom z pokusů na poslední olympiádě v Pekingu

Světová rekordmanka Špotáková zase vládla olympijské kvalifikaci. "Nervózní jsem nebyla," hlásila po ní žena, která nechyběla na pódiu žádného velkého šampionátu od roku 2006!

To Němce Obergföllové zatím všechna velká vítězství unikají - druhá byla před měsícem na evropském šampionátu v Helsinkách, loni na MS v Tegu skončila bez medaile a v slzách čtvrtá. "Jsem sice pokaždé ve finále, ale zůstávám za svými možnostmi. To se teď musí změnit," hecovala se bronzová oštěpařka z Pekingu.

Ještě žádná oštěpařka v této sezoně nepřehodila sedmdesátku, přesto všechny tuší: Ani když se nám to podaří, tak to na medaili stačit nebude. "Po loňském mistrovství světa je jasné, že to může být třeba 71 metrů," odhadovala Špotáková.

"Když bude foukat jako vícebojařkám a Bára hodí takto, tak její oštěp poletí hrozně daleko," předvídal Dvořák. "Třeba na 73 metrů. Bude to pěkný závod, takové to přelévání. Nebo Bára hodí první pokus a bude konec. Tady jde o obhajobu olympijského vítězství, všechny rozseká."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze