Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Choupenitch před olympijskou premiérou: Recept na soupeře? Porazit ho

OLYMPIJSKÁ PREMIÉRA. Šermíře Alexandra CHoupenitche čeká v neděli první start pod pěti kruhy. | foto: Český rozhlas

6 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Jako dítě často brečel, že ho šerm nebaví. Bronzová medaile z mistrovství republiky mladších žáků v něm probudila soutěživost. I díky ní se Alexander Choupenitch v neděli stane po dvaceti letech prvním českým šermířem pod pěti kruhy. A čeká ho ostrý olympijský debut: proti obhájci stříbrné medaile Eypťanu Aláldinu Abúelkásimu. „Nikdy jsme spolu nešermovali. Bilance se bude rýsovat o víkendu,“ řekl 22letý český fleretista.

Už přemýšlíte, co by na soupeře mohlo platit?
Porazit ho. Je to kvalitní soupeř, šermířská kapacita. Doufám, že to bude zajímavý zápas pro diváky, že bude mít drajv, náboj.

Jak se před olympijskou premiérou dostáváte do ideální pohody?
Snažím se moc se neburcovat. Že bych se na pokoji mlátil do hrudníku, to fakt ne. Spíš vyhledávám místa, kde není šrumec lidí, kde se dá relaxovat.

Šermíři se dosud připravovali v tréninkové hale, v soutěžní se představíte až při turnaji. Je to pro vás problém?
Nám je to jedno, nepotřebujeme si zvykat. V hlavní hale navíc všechno funguje. Akorát v té rozcvičovací byla slušná kosa, to si nedokážete představit. Snad tu klimatizaci vypnou.

Jak bude probíhat závěrečná příprava?
Už nejde o kvantum, teď je jen třeba příjemně se vyladit, pozitivně myslet, natonovat tělo na závod.

Ve čtvrtek v noci se museli čeští sportovci v olympijské vesnici evakuovat kvůli rozbitému vodovodnímu potrubí. Jak jste zvládli noční dobrodružství?
S trenérem jsme koukali na Okresní přebor a pořád slyšeli téct vodu. Říkali jsme si, že se holky sprchují fakt dlouho. Pak jsme vyšli na schodiště a pochopili, že se něco děje. V tu chvíli se i rozezněla evakuační signalizace. Akorát Jířa Prskavec jako vodák říkal, co vyšilujeme. Přežili jsme všichni, požár by byl horší. A Brazilci pracovali celou noc, vše uklidili.

Bylo to zpestření olympijského stereotypu?
Já to jako stereotyp nevnímám. Ač jsme pořád ve vesnici, každý den je jiný. Třeba ve čtvrtek jsme cestou do šermířské haly koukali na trénink tenistů Nadala s Ferrerem. Jsem fanoušek tenisu a vidět zblízka, jak hrají, bylo super. Nepořizuju si fotky nebo selfíčka, ale zajímá mě dívat, co sportovci dělají, jak se připravují.

Inspirují vás hvězdy kolem?
Vím, co je dobré pro mě a kdybych začal dělat něco, co dělají jiní, bylo by to špatně. Třeba Korejci před závody zvedají činky, to jsou tak těžké tréninky, že já bych se dva měsíce nezvedl. Ale zajímá mě to.

V neděli budete prvním českým šermířem pod pěti kruhy po dvaceti letech. Kdo vám bude doma fandit?
O nějakém fanklubu nevím. Ale kámoš mi říkal, že se těší, až si dá pivo a bude sledovat českého šermíře. Prý si to užije a zafandí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze