Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senegalský lyžař si stěžuje u předsedy MOV

5 2001
Paříž - Jediný lyžař černé pleti, který startoval na olympijských hrách v letech 1992 a 1994, poslal otevřený dopis prezidentovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacquesi Roggemu. Lamine Gueye ze Senegalu si v něm postěžoval na kvalifikační standardy, kvůli nimž přišel o možnost zúčastnit se v únoru příštího roku her v Salt Lake City.

Gueye, který závodil již na olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984, je předsedou a zároveň jediným členem Senegalské lyžařské federace. Podle jeho slov byly africké národy prakticky vyřazeny z bojů o účast na zimních olympijských hrách. "Brzy budou na zimních hrách jen závodníci bílé pleti, zástupci MOV tak mohou na olympijské vlajce zrušit černý kruh," stěžoval si Gueye.

"Poslal jsem dopis MOV, abych na to upozornil. Porovnání nyní platných kvalifikačních pravidel s těmi minulými je opravdu hrozivé," hořekoval lyžař. "Například před deseti lety směli na olympiádu zástupci asi o polovinu většího počtu zemí než nyní. Olympismus spěje do záhuby," dodal.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze