Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senzaci na pláži zastavila páska

17 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Až páska na sítí centrkurtu olympijského beachvolejbalového turnaje zastavila dnes na populární sydneyské pláži Bondi Beach rodící se senzaci. Český pár Michal Palinek - Martin Lébl dokázal během zápasu 1. kola proti úřadujícím evropským šampionům, švýcarským bratřím českého původu Martinu a Paulovi Lacigovým, odvrátit šest mečbolů, za stavu 13:14 se však Palinkův vyrovnávací útok smolně vrátil na českou stranu a Švýcaři vzápětí přidali vítězný, patnáctý bod.

Pohodově naladěné publikum na centrálním dvorci, které navíc patřičně rozjížděl zdejší moderátor - diskžokej, uctilo na úvod spolu s ostatními aktéry zápasu minutou ticha památku zesnulé manželky předsedy MOV Juana Antonia Samaranche, a pak už spravedlivě dělilo svou přízeň na obě strany.

Favorizovaní Švýcaři působili nervóznějším dojmem, jenže českému duu se zase nevedl servis a tak se na první bod čekalo plných pět minut. Sehranější a typicky po česku "vyčůranější" Lacigové, se pak dostali do vedení 5:1, ale když se Léblovi začalo dařit na síti, bylo to brzy 5:6. Pak však přišla dlouhá švýcarská šňůra a i když oba čeští reprezentanti bojovali, za stavu 6:13 to vypadalo na potvrzení papírových předpokladů.

Pak ale Čechům začal konečně vycházet servis, "Big man from Czech Republic", jak 201 cm vysokého Martina Lébla vyvolával spíkr, odvrátil po boku chytře útočícího spoluhráče Palinka šest mečbolů a na závěr úspěšné dlouhé šňůry z 6:13 na 13:14, měl "Palda" na ruce senzační vyrovnání.

Trefil však bohužel jen pásku a z následného sedmého mečbolu už Lacigové prošli do osmifinále, zatímco české duo míří do oprav.
"Byl to asi klíčový balón utkání, bohužel se k nim  nepřekulil, ale zůstal na pásce. Škoda, trošku jsem ho podskočil, mohlo to dopadnout nad očekávání, zvláště když v závěru Švýcaři viditelně znervózněli."  bral porážku realisticky Michal Palinek a jeho náladu podpořil i Martin Lébl: "Výsledek nás mrzí, ale s hrou můžeme být spokojeni. Lacigy jsme za dva roky na světovém okruhu ještě neporazili, byl to pro nás moc užitečný zápas.

Soupeři byli nervózní, kazili také dost servisů, nám bohužel podání zpočátku nešlo a tak jsme jej raději hráli na jistotu. Jinak zdejší stadión je nádherný a atmosféra skvělá."

Favorizovaný Švýcaři českého původu si po proměněném mečbolu viditelně oddechli. "Jak důležitá to byla výhra, ukáže až příští zápas. Češi bojovali, stejně jako my s nervozitou, očekávání je příliš velké. Formu si ověříme až v dalším kole, kdy bychom už měli hrát bez nervů ze vstupního utkání." doufal Paul a jeho bratr Martin uvítal tři volné dny: " Cenrální kurt je totiž zcela jiný než tréninkové, písek je tu hluboký a je to jako hrát na obyčejné neupravené mořské pláži. Trénovali jsme jinde, takže nám trvalo pár minut, než jsme si zvykli. Teď bude doufám šance potrénovat na centru trochu více."

V prvním kole opravného pavouka, v němž ze 12 dvojic projdou do osmifinále čtyři nejlepší, čekají Palinka s Léblem buď Američané Blanton a Fonoimoana nebo Němci Oetke a Scheuerpflug.

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz