Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně si v Riu pohlídat klid, velí „letištní rebel“ Choupenitch

Alexander Choupenitch je největším talentem tuzemského šermu posledních let. Nyní se brněnský rodák poprvé představí na olympiádě. | foto: Dan Vojtěch, Red Bull Content Pool

2 2016
Plánuje, že se po závodě v Riu odmění v oblíbeném fast foodu. Ocenění by možná fleretista Alexander Choupenitch zasloužil už teď, vždyť český šerm má po 20 letech vyslance na olympiádě.

Biatlonisté na požádání vysypou kupu historek z letištních kontrol. „To já jsem trošku rebel. Nikdy nepřiznávám, že vezu nějaké zbraně,“ pousměje se český šermíř Alexander Choupenitch. Svoje sportovní náčiní přepravuje ve speciálním zavazadle.

„Vypadá trošku jako golfová taška. Občas s ní mám problémy, že si za ni musím extra doplatit. Když ale řeknu, že v ní vezu osobní věci, nekontrolují mě,“ líčí 22letý fleretista z Brna. „Doufám, že ten článek nebude číst někdo z letiště, abych příště neměl problémy,“ rozesměje se.

Při své poslední cestě mladík s běloruskými kořeny nemusel letištní zaměstnance klamat. Choupenitch se v pátek v noci společně s dalšími olympioniky vydal speciálem do Rio de Janeira. Pár hodin před odjezdem na pražské letiště vyprávěl fleretista Sokola Brno o své premiéře pod pěti kruhy.

Na co se soustředíte před olympiádou?
Snažím se zůstat pozitivní a v klidu. Člověk to nesmí v hlavě moc přehánět. Trošku mě v přípravě zbrzdila nemoc, ale někdy je dobře, že si pár dní poležíte a tělo si odpočine. A co se týče kondice, všechno směřuju do výbušnosti a rychlosti, v Riu ještě budu mít pár šermířských tréninků.

V čem jsou olympijské hry pro šermíře speciální?
Tím, že je to olympiáda. (usměje se) Minimálně pro mě to bude speciální, že jsem tam nikdy nebyl. Nikdy jsem ani nezažil systém, kterým se tam bude šermovat. Bude nás jenom 35, což je způsob neúplné čtyřiašedesátky. Posledních šest bude šermovat o postup mezi 32 nejlepších, potom už je to klasický pavouk. Když prohrajete, končíte. Ještě se budou losovat přesné dvojice, ale už teď vím, že buď půjdu na Itala, nebo Egypťana.

Berete to jako výhodu, že možného soupeře znáte už pár týdnů?
Šermíř se může nachystat, co ho čeká, ale dobrý soupeř na to dokáže zareagovat a nebude dělat to, na co je druhý nachystaný. Je to třeba jako v přípravě na Real Madrid nebo na... no, radši nebudu jmenovat další klub, abych někoho neurazil. (usměje se) Zkrátka víte, že soupeř má kvalitu, a můžete se chystat, jak chcete, ale protivník je stejně tak dobrý, že bude hodně složité ho porazit. Na druhou stranu na olympiádě se ze 35 lidí může 28 dostat na bednu. Olympiáda bývá vždycky o překvapeních a i na těch posledních, co jsem už sledoval jako aktivní šermíř, byl vždycky olympijský vítěz překvapivý. Samozřejmě byl kvalitní, ale nikdo, od koho se to očekávalo.

Sníte o tom, že byste medailovým překvapením mohl být vy?
O tom takhle vůbec neuvažuju. Zásadní je odvést co nejlepší výkon, být stoprocentně připravený, a také abych věděl, že jsem tam nechal všechno, ať dopadne první zápas jakkoliv. Nejedu na olympiádu s tím, že do osmého místa to bude úspěch, jinak všechno špatně. Pokud prohraju se soupeřem, který bude lepší než já, sportovně mu pogratuluju.

Alexander Choupenitch

Olympiáda bude pro vás nová zkušenost. Český šermíř nebyl na hrách 20 let. Kde jste sbíral informace?
Žádné jsem nesháněl, dostal jsem jen ty obecné. Byl jsem na Evropských hrách v Baku, na univerziádě nebo dětské olympiádě v Singapuru, nějaké zkušenosti z vesnic sportovců mám. V Riu bude vše přísnější, i co se týče kontroly šermířského materiálu. Trenéři do toho nebudou zasahovat tolik jako jinde, rozhodčí budou na vše víc dbát.

Cítíte nervozitu?
Připravoval jsem se na to jako na každý jiný turnaj nebo Světový pohár. Nesnažím se Riu přikládat extra důležitost, aby člověk nebyl svázaný. Je to úplně normální turnaj, akorát věci okolo budou jiné. Na běžném turnaji přijedete na hotel a máte klid. Tady si ho musím víc pohlídat, abych byl v pohodě.

Na hry se kvalifikoval i kordista Jiří Beran. Je lepší, že v Brazílii budou dva čeští šermíři?
Určitě. Je to minimálně super pro náš sport, že je o něm víc slyšet. Šerm je skvělý a zaslouží si to. Lidé mají šanci se dozvědět více a čím víc sportovců se kvalifikuje, tím je to prestižnější pro celou zemi.

Po loňských Evropských hrách v Baku jste začal spolupracovat se sportovním psychologem. Jak vám to pomáhá na planši?
Nejde to říct jednoduše ve dvou větách, v čem je to jiné a nové. Spoustu jsem se toho naučil, hodně si uvědomil. Neberu to ale tak, že jsem spolupracoval s někým kvůli olympiádě a dál mě to nezajímá. Je mi 22let a jde mi také o můj šermířský pokrok, chci se s novými informacemi poprat do budoucna. Po olympiádě nic nekončí, ale naopak právě začíná.

Máte v Riu i nějaké jiné plány kromě šermování?
Ani nevím. Přemýšlel jsem, jestli vůbec jít na zahajovací ceremoniál, který je 5. srpna, a já šermuju už dva dny poté. Před závody nikde nechci trajdat, budu mít program tréninků a regenerace, vše musí mít systém a organizaci. Nejdůležitější je pro mě závod a tomu všechno podřizuju. Po něm si ale zajdu do mekáče odměnit se. (usměje se) Rád bych se podíval na nějaký sport nebo na pláž. Uvidím, jaké budou možnosti. Není to ale tak, že bych studoval průvodce Ria a zjišťoval, kam půjdu.

A co vysoká kriminalita v Riu nebo virus zika?
Přijde mi, že poslední dobou krizové zprávy chodí spíš z Evropy, z Německa a Francie. Vnímáme jenom to, co se k nám dostane přes média. Že ale třeba v Bangladéši každý den vybouchne nějaká bomba, to nikdo neřeší. Riziko je všude, i když jedete po městě autem. V Riu je možná o něco větší tím, že se tam bude koncentrovat víc lidí a vzrůstá možnost krádeží. Když bude člověk opatrný, lze tomu předejít. A co se týká viru zika, neřeším to. Mám repelent, náramek proti komárům a to je vše.

Autor:


Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...Najdete na iDNES.cz