Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Choupenitch: Olympiáda a normální turnaj? Ten rozdíl je kurňa velký

Olympijská premiéra Alexandra Choupenitche (na snímku) skončila. Český šermíř nestačil na obhájce stříbra Aláldina Abúelkásima z Egypta a prohrál 8:15. (7. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Čtyři planše jsou poskládané do navzájem se protínajících diagonál. Speciálně vyskládaná řada světel míří na modré "pruhy" na ploše. V potemnělé hale je připravena impozantní scéna. Na "koberce", po stranách barevně odlišené čtyřmi barvami - červenou, modrou, žlutou, zelenou - nastupují novodobí mušketýři. Po dvaceti letech mezi nimi nechybí Čech Alexander Choupenitch.

Moderátor energickým hlasem ohlašuje aktéry utkání prvního kola olympijského turnaje fleretistů. Vytáhlý český šermíř zdraví diváky. Jeho soupeř Aláldin Abúelkásim dokonce vykouzlí jemný úsměv. Hlediště bouří, diváci dupou do sedaček - a z vedlejšího kolbiště mává divákům jeden z domácích hrdinů Ghislain Perrier.

Trenéři zasedají do svých „kójí“ u planší. Dobrovolníci pečlivě ukládají vaky s náhradními zbraněmi (barevně sladěny s barvou planše) k jejich nohám. Další připojují šermířům na záda speciální zařízení, která snímají dotek soupeřovy zbraně.

Pár lehkých poskoků, testovacích výpadů do prostoru a zbývá už jen kontrola funkčnosti zbraně. Jakmile se flerety zlehka dotknou vesty soupeře, rozzáří se několik světelných panelů: dlouhý pás u planše, několik malých plošek na masce přes obličej fleretistů. Jeden soupeř září zeleně, druhý červeně.

Fotogalerie

Příprava je u konce, nasadit masky prosím a můžeme do boje! Egypťan vytahuje na modré planši na Čecha masku s národní vlajkou na obličeji.

„Některé federace to dokonce mají povinné,“ prozrazuje posléze Choupenitch. Jeho masku zdobí pouze nenápadné státní znaky o stranách. „Výzdoba tam být úplně nemůže, že bych si tam udělal Spidermana, to ne.“

Zápas může začít. Čech jde do vedení 3:2, levoruký Egypťan rychle otáčí na 6:3 ve svůj prospěch. Na vedlejší planši pumpuje pěstmi Brazilec, vedení 6:0 nad Číňanem vypadá slibně.

Choupenitch po úspěšném zásahu mává rukou. Hecuje se. Jenže zásahů v jeho prospěch nepřibývá... Za stavu 4:9 si v souladu s pravidly bere novou zbraň. „Necítil jsem ho dobře.“ Vývoj zápasu se čím dál víc kloní na stranu stříbrného medailisty z Londýna 2016.

Na ukazateli svítí 5:11 a Choupenitch opět mění fleret. „Podruhé svítil bíle, nefungoval, rozhodčí mě upozornil, abychom nezdržovali přenos.“

O pauze ještě zajde k trenérovi Josefu Prokešovi. V bouřlivé atmosféře není slyšet slova. „Netlač na něj tolik,“ rozšifruje přece. V hlavě přepíná na režim absolutní koncentrace, jenže olympijská atmosféra je pro jeho ruku velká zátěž. „Určitě se tam podepsala nějaká nervozita, protože normálně tyto věci trefuju.“

Koncovku suverénně ovládá Egypťan. Mladý Čech sklání hlavu a soupeři podává ruku - dle šermířských tradic levou. „Jinak by to asi bylo i nehygienické. Když si na to sáhnete, je to docela mokrý,“ ukazuje zpocenou pravou rukavici.

Impozantní scénu olympijského turnaje opouští zkraje turnaje a přiznává. Bouřlivou atmosféru si neužil. „Diváci tam dělali neskutečný bugr, ale že bych si to užil a měl z toho radost, to ne.“

Z haly Carioca 3 si odváží mimořádnou zkušenost. „Teď už vám to můžu říct, ten rozdíl je kurňa velký,“ srovnává premiéru pod pěti kruhy s „klasickými“ turnaji.

V hale zavládne mrazivé ticho, domácí Perrier slibně rozehraný zápas s Číňanem Ma Jianfei ztratil. Světla v hale ale září na modré planše dál. Druhý z českých šermířů Jiří Beran pod ně zamíří už v úterý.Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...Najdete na iDNES.cz