Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zklamání? V šermu se každý den píše nová kapitola, ví zázrak z Brna

Alexander Choupenitch

12 2015
Jeho šermířská kometa rychle vyletěla. Fleretista Alexander Choupenitch loni nakoukl na světovém i evropském šampionátu mezi nejlepší osmičku. Poslední krok k historické medaili může rodák z Brna udělat na Evropských hrách v Baku, které právě začínají.

„V šermu se každý den píše nová kapitola,“ vypráví 21letý Alexander Choupenitch. Zatímco předchozí měsíce mladík s fleretem v ruce tvořil romány o zázračném vzestupu a překonávání historických českých milníků, nyní je průkopník z Brna v nové roli.

Potvrzuje příslušnost mezi elitou a pomalu se přibližuje první velké medaili. Minulý týden se to však Choupenitchovi na evropském šampionátu nepovedlo. Ve švýcarském Montreux skončil v osmifinále.

„Když se na to podívám s odstupem, být v Evropě desátý je pro naši malou zemi úspěch,“ říká český talent s běloruskými kořeny.

Loni jste došel na mistrovství Evropy i světa do čtvrtfinále. Nejste teď trochu zklamaný?
Nedá se říct, že by to bylo zklamání. Samozřejmě, měl jsem metu aspoň o kolo dál, ale nestálo při mně štěstí. Ze začátku osmifinále (proti Italovi Edoardu Luperimu) se mi nedařilo šermovat. Pak jsem začal dotahovat, ale už to nestačilo.

Neberete to po strmém vzestupu trochu jako stagnaci?
To určitě ne. Třeba Francouz byl před dvěma týdny na svěťáku třetí, teď se nedostal ani do nejlepší dvaatřicítky. Plno favoritů vypadlo. A nakonec Španěl, který byl 186. ve světovém žebříčku, skončil třetí. Konkurence je nesmírně vyrovnaná, zvlášť rok před olympiádou.

Před vámi jsou teď Evropské hry v Baku. S čím tam poletíte?
Vždycky mám nejvyšší ambice. Nejde ale říct: Jedu pro medaili. Záleží na formě, a jak se člověk vyspí. Nejde to přirovnat třeba k atletice. Tam někdo týden před šampionátem zaběhne stovku za nějaký čas a pak ho zopakuje s minimálním rozdílem. V šermu je to každý den jiné, záleží i na štěstí na soupeře.

Bude v Ázerbájdžánu podobná konkurence jako ve Švýcarsku?
Vím, že Italové a Rusové posílají druhý mančaft. Ale i tam mají hodně silných kluků, kteří jsou na špičkové úrovni. Taky vím, že Britové tam budou mít nejsilnější tým. Neviděl jsem startovní listinu, ale myslím, že tam bude hodně dobrých soupeřů.

Berete to jako takovou „malou olympiádu“?
Myslím, že to bude srovnatelné s olympiádou, i když na té jsem ještě nebyl. Alespoň díky věcem okolo, jako je vesnice nebo stravování. Už jsem viděl nějaké fotky, Český dům vypadá pěkně. Těším se. Letím 22 .června, už 26. se vracím. Dál se chci připravovat na mistrovství světa. Asi v Baku nestihnu vůbec nic. Možná nějakou procházku po městě, ale žádné další sporty neuvidím.

A jak jste daleko u her v Riu? Díky druhému místu na Grand Prix v Číně jste blízko, že?
To umístění bylo důležité, ale těžko se to hodnotí. Záleží, jak se vyvine i týmová soutěž, jsme na začátku kvalifikace. V hlavě to nijak propočítané nemám, protože bych pak takového výsledku určitě nedosáhl. Prostě mám před sebou hry v Baku a teď se soustředím na ně.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze