Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Šerpa z Himálaje, syn chovatele jaků, dobývá olympijskou stopu

NENÍ DŮLEŽITÉ ZVÍTĚZIT...Platnost Coubertinova olympijského hesla potvrzují zleva: Etiopan Robel Zemichael Teklemariam, Nepálec Dachhiri Sherpa a Roberto Carcelen z Peru. | foto: AP

16 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když mladý Šerpa Dačiri vymýšlel doma v Solukhumbu rošťárny, byl pod bedlivým dozorem zasněžených vrcholků Himálaje. Tehdy asi sotva kdo tušil, že stěny velehor vidí budoucího olympionika. Ve Vancouveru vozí bílou stopou na dresu hrdě nápis NEPAL.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Je synem chovatele jaků a krav, výchovu získal v buddhistickém klášteře. Běhával ultramaratony v Himálaji, ten nejdelší měřil 166 kilometrů. Běžel ho non-stop. Vyšplhal i na střechu světa - Everest.

Do her ale nastupoval s poněkud nižšími vrcholy, které si předsevzal zdolat. Hlavně vidět cíl, plánoval čtyřicetiletý reprezentant království velehor.

K lyžím se dostal před sedmi lety, když vyhrál běžecký závod vytrvalců ze základního tábora pod Annapurnou. Cíl měl v základním táboře Everestu.

"Pak si mě zavolali z našeho olympijského výboru a požádali mě, abych začal na lyžích trénovat," popisoval. "Nějaký čas mi trvalo, než jsem se to naučil."

Ve Vancouveru nastoupil do závodu na patnáct kilometrů volnou technikou. "Jsem maratonec, takže tahle distance pro mě byla dost krátká," říkal. Po dlouhé bitvě si mohutným finišem dojel pro 92. místo.

Čtyři závodníci byli ve výsledkových listinách za ním. Na bronzového Lukáše Bauera ztratil Dačiri deset a půl minuty.

"Cítil jsem se dobře, ale problém je, že mi chybí soustavný trénink," povídal pak v chumlu reportérů. "Na olympiádu jsem se připravoval jen čtyři měsíce. A celou dobu sám, takže výsledek lepší být ani nemohl."

Úspěchem pro něj bylo už to, že se na hry vůbec dokázal kvalifikovat.

O jeho daleké zemi pod vysokými horami si každý myslí, kolik míst na lyžování se tam najde. Omyl.

"V Nepálu nikdo nelyžuje," povídal Daičiri. "Já doufám, že díky mně se lyžování stane populární. Chtěl bych tam jednou postavit běžeckou trať, ale muselo by to být vysoko. Tam, co žiju já, moc sněhu nemáme."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze