Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opět po osmi letech: Finišmanem štafety je Kožíšek. Tentokrát o tom ví

Český běžec na lyžích Dušan Kožíšek při kvalifikačním sprintovém závodu v olympijském středisku Laura Cross Country. (11. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - Aleš Razým, Lukáš Bauer, Martin Jakš.... a Dušan Kožíšek. Pro mnohé překvapivé jméno vytáhl trenér Miroslav Petrásek "z klobouku" na post finišmana české štafety běžců na lyžích.

Skončily tím několikadenní spekulace, kdo bude čtvrtým Petráskovým mužem. O triu Razým, Bauer, Jakš se víceméně nepochybovalo, jenže kdo k nim? Štafetový "mazák" Magál ve skiatlonu nepřesvědčil. V úvahu přicházeli také laufař Novák nebo sprinter Kožíšek. K rozhodnutí napomohl rozřazovací závod, který v areálu Laura absolvovali.

Pak padl verdikt: Kožíšek.

Finišmanem se v neděli stane znovu muž, který v této roli neblaze proslul už v Turíně 2006.

S tím rozdílem, že tentokrát o tom ví už večer před závodem.

Před osmi lety mu patřila role náhradníka, jenže tehdejší vedoucí týmu Květoslav Žalčík jej v předvečer závodu omylem napsal do sestavy namísto osvědčeného Milana Šperla.

Ještě v den startu psal kouč Petrásek v osm ráno zprávu Kožíškovi, že jsou všichni aktéři štafety fit a on má tudíž volno. Jenže v 8.50, kdy zjistil Žalčíkovu chybu, už mu volal, ať okamžitě vstává a přijede na stadion. Oprava již nebyla možná.

Kožíškova příprava na závod tak byla v Turíně všechno jiného než optimální. Na posledním úseku skvěle rozběhlé štafety se pak propadl z třetího na deváté místo.

Nyní obhajují Češi v Soči bronz z Vancouveru 2010, kde byl posledním mužem týmu Martin Koukal. Ten se však letos do olympijské nominace kvůli nesplnění výkonnostních kritérií nevešel.

"Patříme před závodem mezi 5. a 7. místo, tak jako ve Vancouveru," usoudil Lukáš Bauer. "Všechno lepší bude malý zázrak a všechno horší bude špatně. Aby se nám povedl takový husarský kousek jako tehdy, musela by se sejít spousta věcí - včetně slabších chvil favoritů."

Po štafetě bude na programu běžeckých soutěží v Soči týmový sprint. A sestava, v jaké do ní nastoupí Češi, je dalším "oříškem", který Petrásek musí rozlousknout.

Svým výkonem a 5. místem na klasické patnáctce totiž Bauer svému kouči přidělal i starosti. Ovšem příjemné starosti. Už dříve se Petráskovi hlásil i do klasického týmového sprintu, který má v Soči svým obtížným profilem vyhovovat spíše distančním běžcům. Nyní, kdy už není pochyb o Bauerově opětovném nabytí formy, se tato eventualita jeví čím dál aktuálnější. Zvlášť když Jakš i Razým, další dva kandidáti, řešili v předchozích dnech zdravotní trable.

"Je to na trenérovi. Letos jsem žádný týmsprint nejel a loni taky ne. Nikam se tlačit nechci," říkal Bauer. "Ta trať by mi mohla vyhovovat, ale pokud Razýmek s Jakšíkem budou v pohodě, měli by jet oni."

Co na to Petrásek? Zatím vyčkává. "Uvidíme, jak Aleš Razým zvládne klasiku ve štafetě a jak se nám bude jevit Martin Jakš."

Autor:


Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....Najdete na iDNES.cz