Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šestnáctiletá Američanka šokovala favoritky

22 2002
Salt Lake City - Velkou senzací skončila olympijská soutěž krasobruslařek. Perfektní volná jízda katapultovala ke zlaté medaili šestnáctiletou Američanku Sarah Hughesovou, která byla po krátkém programu až na čtvrtém místě. Favorizovaná Ruska Irina Slucká sice žádnou zásadní chybu ve své jízdě neudělala, přesto rozhodčí nečekaně určili za vítězku mladičkou Američanku. Opakuje se tak podobná situace jako v Naganu před čtyřmi lety, tam nečekaně vyhrála patnáctiletá Američanka Tara Lipinská.

Na třetím místě skončila domácí Michelle Kwanová, která při jednom ze skoků upadla, a přišla tak o možnost získat zlato. Světová šampionka z roku 1999 Maria Butyrská z Ruska obsadila až šesté místo.

Hughesová otevřela bitvu o medaile perfektním výkonem - v živé a technicky náročné jízdě zvládla i několik kombinací zakončených trojitým rittbergerem a vysloužila si bouřlivé ovace publika.

"Nikdy v životě jsem nebruslila tak dobře. Myslela jsem na to, že jestli je nějaké místo, kde bych ze sebe měla vydat vše, pak je to tady," vyprávěla nečekaná vítězka. Její jízda na hudbu Maurice Ravela byla tak strhující, že během ní obecenstvo vstávalo. Trenérka Robin Wagnerová podle svědků v jednu chvíli
vypadal, že přeskočí mantinel, aby se s Hughesovou běžel obejmout.

Naopak letošní mistryně Evropy Maria Butyrská zamířila už po první sadě známek nakvašeně do šatny, neboť na tabuli se rozsvítily i pro ni potupné hodnoty pod 5,0. Světová šampionka z roku 1999 nakonec obsadila až šesté místo.

Hughesovou pak ve volné jízdě nepředčila Sasha Cohenová, jež se snažila udržet třetí místo z krátkého programu. Favoritky sice v tu chvíli na své vystoupení teprve čekaly, Kwanová i Slucká ale nakonec překvapivě zůstaly v konečném pořadí za Hughesovou, jejímž největším dosavadním úspěchem byl bronz z uplynulého mistrovství světa.

Čtyřnásobná světová šampionka Kwanová sice upadla při pokusu o trojitý flip a chybovala i při trojitém toeloopu v kombinaci, přesto za umělecký dojem své volné jízdy dostala dvakrát 5,9. "Vím, že jsem chybovala. Ale já vydržím a zase budu dobrá," komentovala lakonicky favoritka své bronzové vystoupení.

Rozhodl výkon Slucké, která lehce zaváhala při doskoku po trojitém flipu a kombinaci zakončila pouze dvojitým toeloopem.

Po dramatickém čekání na známky se u jejího jména objevilo druhé místo, což znamenalo šokující vítězství a výbuch obrovské radosti pro Hughesovou. Dlouho tomu nemohla uvěřit, šokující zpráva ji zastihla v zákulisí. Neměla nervy na to, aby soupeřky sledovala na vlastní oči, o triumfu se dozvěděla až podle bouřlivých ovací zaplněné haly.

Slucké se tak sice poprvé na vrcholné světové soutěži podařilo Kwanovou porazit, ale k vytouženému zlatu jí to nestačilo. Po pátém místě v Naganu je stříbro jejím prvním medailovým úspěchem na ZOH, ale spokojená rozhodně nebyla. "Byla
jsem překvapena druhou sadou známek.

Tak nízké jsem ještě na žádné soutěži nedostala. Koukám a vidím 5,6. Měla jsem šok," spílala krasobruslařka až notný čas po soutěži.  Když se dozvěděla, jak dopadla, byla očividně mimo sebe, zavřela se v šatně a neuklidnil ji ani trenér. Dala se dohromady až pro vyhlašování vítězů.

"Jsem hvězda. Jela jsem skvěle," vzdorovitě prohlásila již s úsměvem na rtech. Výkon své přemožitelky nezpochybnila, ale poznámku měla k rozhodčím. "Udělali svoji práci," pronesla se silně ironickým tónem v hlase. 

Historie se opakovala v tom, že olympijské prvenství získala stejně jako před čtyřmi lety mladičká Američanka: v Naganu triumfovala teprve patnáctiletá Tara Lipinská, která brzy poté přešla mezi profesionálky.

Výsledky:
1. Hughesová (USA) 3,0 b., 2. Slucká (Rus.) 3,0, 3. Kwanová 3,5, 4. Cohenová (obě USA) 5,5, 5. Suguriová (Jap.) 8,5, 6. Butyrská (Rus.) 8,5, 7. Robinsonová (Kan.) 11,0, 8. Sebestyenová (Maď.) 11,0, 9. Volčkovová (Rus.) 16,0, 10. Fontanaová (It.)
17,5, ...21. Babiaková (SR) 31,0.

Hned po své volné jízdě Američanka Hughesová tušila, že by to mohlo dopadnout dobře. Ale ve zlato asi nedoufala...

Po krátkém programu byla Hughesová až čtvrtá, volnou jízdu ale zvládla perfektně a překvapivě získala zlatou medaili. Dlouho tomu nemohla uvěřit.

I takové prvky z volné jízdy vynesly Hughesovou překvapivě k olympijskému titulu.

Ruská krasobruslařka Slucká ve své volné jízdě žádnou velkou chybu neudělala, přesto to na první místo nestačilo.

Autoři: ,


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz