Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Sestry v akci: boulařky trénují pod světly

9 2006
Sauz d’Oulx - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Z reproduktorů vyřvává rocková hudba, reflektory ozařují olympijský svah boulařek v Sauz d’Oulx a na světelné tabuli září nápis: "Ještě tři dny." Pak půjde o zlato. "Kopec, světýlka, velká tribuna. No jo, olympiáda," povídá favoritka z Jablonce.

Nikola a Šárka Sudovy vtrhly do ráje lyžařů akrobatů. První české sestry v historii, které se představí na zimních hrách.

V olympijské vesnici v Bardonecchii se předtím seznamovaly se snowboardistou Martinem Černíkem. Byla to zvláštní konverzace.

Černík: "Ty seš Nikola? A ty?"

Šárka: "Její ségra."

Zmatená pomlka. Pak snowboardista povídá: "Aha. Nikola závodí a ty ses na ni přijela podívat."

"Ne, já taky přijela závodit."

Další odmlka.

"Jako vy závodíte vobě, jo? A Šárka v čem?"

"No asi na bobech!" naoko se urází mladá boulařka.

Starší Nikola slibuje: Pojedu vabank

Zdá se, že věčně rozesmátému duu Sudových nic neumí pokazit náladu. Ani když Nikola, pátá žena Světového poháru, nedokáže na svahu plynule navázat na své salto. Čtyřikrát po sobě! "Skáču daleko a dopadová plocha tu ještě není prodloužená, proto to nejde," nevzrušuje se.

První oficiální trénink je vždy seznamovací. Na kopec po něm nabíhá četa s lopatami. Trenér Radek Herot přesto svěřenku ocení: "Máš nejvyšší skoky ze všech. Ty a Jennifer Heilová."  Což by rozhodčí měli v sobotu ocenit.

A pokud jim navrch předvede salto mimo osu D Spin X, svoji letošní specialitu, pak... "Pojedu vabank. Buď medaile, nebo dvacátá," plánuje. Pro šesté místo nepřijela.

Skripta nechaly doma, raději se zabaví kulečníkem

O čtyři roky mladší Šárka teprve střádá zkušenosti. "Před měsícem bych nevěřila, že tady budu. Nominace byla tím nejlepším dárkem k mým narozeninám," vypráví.

V 19 letech má vše před sebou, očarovaně se prochází olympijskou vesnicí. "Pořád říká: Ježíš, to je super. Je celá nadšená. Já abych ji uklidňovala," líčí Nikola.

Společně hrají každý den kulečník a společně se neučí. "Mám březen na uzavření prvního semestru. Ale skripta jsem nechala doma," říká Šárka, studentka sportovního managementu. "Učení vyřešíme, až se vrátíme," tvrdí Nikola, která bojuje na pedagogické fakultě.

Trénink končí, reflektory však dál září do italské noci. V sobotu posvítí i na boulařskou bitvu. "Naposledy jsem pod světly závodila právě tady, při loňském finále svěťáku," vzpomíná Nikola Sudová.

Tehdy skončila třetí.

ROZDÍLNÉ AMBICE. Starší ze sester Sudových, Nikola (vlevo) přijela pro medaili, Šárka pro zkušenosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze