Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Siláci i dívenky žijí vedle sebe

15 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Obrovská tmavá hala rozdělená modrými příčkami do desítek místností. Jen stěny vysoká ocelová konstrukce, to je celé. Světla zde moc není. Co chtít od bývalého vojenského skladiště, které se má hned po olympiádě bourat, aby ustoupilo stavbě rodinných domků. A zrovna gymnastky, ladnost a elegance her, zde tráví poslední dny před startem.

Mezi nimi taky Petra Vachníková. Pětadvacetiletá štíhlá blondýnka bude jednou z dvanácti elitních světových závodnic ve skákání na trampolíně. Všechny je čeká premiérový olympijský závod jejich sportu. Na místě zvaném Regents Park se připravují taky sportovní i moderní gymnastky.

Vachníková je na skromné podmínky zvyklá. Doma v Rožnově pod Radhoštěm od malička vyrůstala v tělocvičně s šestimetrovým stropem. Na trampolíně se někdy skáče i o metr víc. "Protože ji tak dobře znám, někdy je útulná," řekla Vachníková. Nicméně v Regents Parku se připravují všechny nejlepší gymnastky světa. Do tohoto prostředí příliš nezapadají. Vypadá to komicky, když nad vrchol modré zástěny směrem k železným tyčím střechy vylétne obruč.

Kontrast je dokonalý, když gymnastka potká další dočasné obyvatele zařízení. Jsou jimi judisté a zápasníci. Chodí kolem sebe, zdraví se, občas prohodí pár slov. "Hlavně Kazaši jsou chlapi jako hora," říká Vachníková. S jedním z nich se osobně setkala. Bylo to v posilovně, která je přesně mezi mužskou a ženskou šatnou. Před vchodem do každé z nich je váha a závodníci tak občas vylezou v nedbalkách do prostor posilovny, aby si zkontrolovali kilogramy.

Vachníková tehdy v posilovně jezdila na rotopedu. Kazašský zápasník vyšel ze šatny jen v ručníku. "Byl samý sval. Rozhlédl se, zmerčil mě a šel přímo mým směrem. Na tu váhu úplně zapomněl. Chvíli jsme si povídali a on řekl, ať mu držím palce a že se ně mě přijde podívat." Závod čeká Vachníkovou přesně za týden.

Moderní hala Superdome bude vyprodaná, má přijít patnáct tisíc diváků. "Bude to pěkný kotel. Pro nás je to plus, i když nejsme zvyklé před tolika lidmi závodit," říká Vachníková.

"Jde o životní závod, to je jednoznačné. Kdo ví, jestli něco takového ještě někdy zažiji." Týden předem se ještě Vachníková na trénincích poctivě trápí. Včera celou hodinu zkoušela jen jednoduchá salta. Teprve potom se pustila do náročnějších cviků. "Je to na trampolínovou kondičku," vysvětlovala. "Je něco jiného půlhodiny běžet a něco jiného udělat dvacet salt za sebou."

Soutěžní sestava bývá ve skocích na trampolíně velmi krátká. Do minimálního časového úseku musí závodníci vtěsnat všechno své umění. "Moje sestava trvá od prvního do konce posledního skoku sto osmnáct vteřin," říká Vachníková. "Všichni se mi smějí, že můj závod je za dvě minuty hotový."

Olympijská soutěž se skládá z povinné a volné sestavy v kvalifikaci a z finále. Do něho postoupí osm nejlepších a začíná se od nuly. Mezi špičkou, která bude bojovat o medaile, mohou rozhodovat maličkosti. Proto ty nejlepší půjdou na doraz, možná až za hranicí rizika. To od Vachníkové nečekejte, zná svoje možnosti. "Moc riskovat nebudu. Nemůžu skákat víc, než umím. Vím, že moje sestava vypadá proti ostatním jednoduše. Mám co dohánět."

Pewtra Vachníková se před svým vystoupením těší na plnou halu

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz