Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Šílený sjezdař, co na zimní olympiádě 1948 řekl: Vyhraju. A vyhrál

Henri Oreiller při slalomu na zimních olympijských hrách 1948 ve Svatém Mořici . | foto: Profimedia.cz

8 2010
Byl tak trochu frajer. I rozpustilý floutek, co si rád pustil pusu na špacír. A tak když se Henri Oreiller přišel v roce 1948 přihlásit ve Svatém Mořici k olympijskému sjezdu, jen pohrdavě koukl kolem sebe a ke zbývajícím 111 soupeřům sebevědomě utrousil: "Nevím, proč tady ztrácíte čas. Vyhraju já a s úplnou lehkostí."

Jak řekl, tak se i stalo. O den později se tehdy 23letý Francouz stal prvním olympijským vítězem ve sjezdu a hned s obřím náskokem 4,1 vteřiny! Jenže nechybělo mnoho a on navzdory svým řečem málem ani nebyl na startu.

Když se totiž v den závodu probudil, zjistil, že mu zmizely jeho oblíbené červené lyže. Teprve po několikahodinovém pátraní je našel na střeše auta jistého Američana, který mu je omylem sebral. Popadl je a spěchal na start, samozřejmě že mezi posledními.

20 olympiád, 20 příběhů

Seriál MF DNES o historii zimních olympijských her.


Předchozí díl: Ga-PA 1936
Sonja Henie aneb zrod legendy. Skutečně obdivovala Hitlera?


Následující díl:
Oslo 1952
Závod snů: 200 tisíc diváků na skocích na lyžích na Holmenkollenu

Naleznete v sobotní MF DNES.

A tak mezitím už měla většina jeho soupeřů sjezd za sebou, Švýcar Karl Molitor – nakonec třetí – už dokonce od ostatních přijímal gratulace k vítězství. Jeho čas 3:00,3 se totiž zdál na trati dlouhé 3,3 kilometru nepřekonatelný. Tedy do chvíle, než se přiřítil Oreiller.

Chlapík z Paříže, který ve francouzském Val d’Isere tak rád sjížděl kopce na jedné lyži, až dostal přezdívku Akrobat, překonal Molitora o víc než pět vteřin. S vetchým vázáním, jež mělo hodně daleko k bezpečnostnímu, zdolal kopec průměrnou rychlostí 68 km/h. Na to nikdo jiný neměl.

Zkrátka Šílený sjezdař. Tedy alespoň tak zněla další jeho přezdívka. Pravda, konkurence tehdy byla všelijaká. Třeba major anglické armády Jack Taylor se na lyže poprvé postavil tři měsíce před závodem. Jiní zase na sjezdovce několikrát spadli, ale olympijský závod chtěli stůj co stůj dokončit.

Náskok, který pak Oreiller získal, mu pomohl i k dalšímu zlatu, tentokrát z kombinace. Do něj se totiž započítávaly výsledky ze sjezdu, doplnil ho pak závod ve slalomu a v něm stačilo Oreillerovi jet na jistotu. Za další den přidal ještě bronz ze slalomu-speciál.

Byl hrdinou olympiády, ve Francii o něm noviny pěly ódy. A i on sám cítil, že tohle je vrchol. I proto jako řada jeho pozdějších kolegů přesedlal z lyžování na motoristické závody. Vítězil ve francouzských rallye i motoristické obdobě Tour de France, jenže v říjnu roku 1962 měl na okruhu poblíž Paříže se svým ferrari nehodu. Smrtelnou nehodu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze