Silniční závod Čechům nevyšel, vyhrál Ital

Vítěz cyklistického závodu Bettini - Vítěz silničního závodu cyklistů Ital Bettini zvedá po vítězném průjezdu cílem ruce nad hlavu. | foto: Reuters

14 2004
(Od zvláštního zpravodaje iDNES) Olympijský silniční závod jednotlivců v Aténách, který rozhodly úniky, vyhrál Ital Bettini před Portugalcem Paulinhem. Třetí dojel Belgičan Merckx. Češi skončili až vzadu - Anderle byl 58., Svorada 63., Sosenka 65., Hrazdíra odstoupil.

"Závod mi nesedl, budu se na něj snažit co nejrychleji zapomenout," prohlásil po dojezdu závodu Ondřej Sosenka.

O olympijský triumf se ucházelo na startu celkem 144 cyklistů. Trať měřila celkem 224,4 kilometrů - sedmnáct okruhů po 13,2 kilometrech.

Pole prosévaly pády a slunce
Strategie českých cyklistů byla od počátku jasná - vše pro úspěch skvělého spurtera Jána Svorady. Jenže plány Čechů - a nejen jejich - zhatily pády. Větší, při nichž spadlo nejméně deset jezdců, byly tři. Hned ten v prvním kole neustál ani Sosenka.

"Závod byl strkanice, což není můj styl. Pád mě psychicky srazil, pak už jsem se tam tolik necpal a přibržďoval jsem," řekl cyklista.

Kromě soupeřů vedle sebe měli soupeře i nad sebou. Teploměr v rozžhaveném centru Atén pod legendární Akropolí, kde se kroužilo, se během závodu vyšplhal z 31 stupňů na startu až ke čtyřicítce ve finiši.

Úvodní pád znamenal konečnou i pro světového šampiona Astarloa ze Španělska, do nemocnice musel Nizozemec Boogert. Vzdali i taková esa, jako ruský veterán Jekimov či trojice Španělů Gutierrez, Galdeano a Freire.

Ital přespurtoval Portugalce
Vítězem závodu se stal italský specialista na jednorázové závody Paolo Bettini, který potvrdil svou formu minulý týden druhým místem v San Sebastianu. "Celý sportovní svět už teď ví, kdo jsem," byl nadšen Bettini, podle něhož závod nebyl obtížný. "Stále vedl někdo z Italů."

Bettini se v předposledním kole pustil do vítězného úniku společně s Portugalcem Sergiem Paulinhem, kterého při dojezdu před aténskou radnicí o sekundu přespurtoval. "Byl to obtížný závod. Ovšem je to vzrušující pocit, báječný. Jsem šťastný a medaili věnuji své zemi," byl i přes těsnou porážku spokojen Portugalec.

Třetí místo si vybojoval Belgičan Axel Merckx. O čtyři sekundy za ním dovedl zbytek jezdců do cíle Němec Erik Zabel. "Zkusil jsem se od pelotonu odpoutat a myslím, že se mi to povedlo. Bylo to ale hodně obtížné," usmíval se Merckx v cíli.

Prognózy před startem při neúčasti šestinásobného amerického vítěze Tour de France Lance Armstronga favorizovaly vítěze silničního závodu jednotlivců z olympiády v Sydney Němce Jana Ullricha. Ten se nakonec musel spokojit až s devatenáctým místem.

Výsledky:
1. Bettini (It.) 5:41:44, 2. Paulinho (Portug.) -1, 3. Merckx (Belg.) -6, 4. Zabel (Něm.), 5. Hauptman (Slovin.), 6. Kirchen (Luc.), 7. Hammond (Brit.), 8. Hoj (Dán.), 9. Arvesen (Nor.), 10. Kolobněv (Rus.) všichni -12, ... 58. Andrle, 63. Svorada, 65. Sosenka (všichni ČR) všichni -8:51, 71. Riška (SR) -9:44, Hrazdíra (ČR) a Jurčo (SR) nedokončili.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...Najdete na iDNES.cz