Silniční závod vyhrála v hustém dešti Britka Cookeová

Britská cyklistka Nicole Cooková si spurtuje pro olympijské zlato ze silničního závodu. | foto: Reuters

10 2008
Britská cyklistka Nicole Cookeová vyhrála olympijský závod s hromadným startem. Pětadvacetiletá jezdkyně ve spurtu po 126 kilometrech zdolala v hustém dešti Švédku Emmu Johanssonovou, třetí skončila Italka Tatiana Guderzová. Česká republika v závodě zastoupení neměla.

Cookeová si vynahradila zklamání z minulé olympiády, kde dojela pátá. Zlato v závodu s hromadným startem získala jako první Britka v historii.

Olympijským titulem ozdobila svou sbírku úspěchů, v níž jsou i dvě stříbra a jeden bronz ze světových šampionátů a prvenství ve Světovém poháru z let 2003 a 2006.

Závod žen provázely odlišné podmínky než sobotní jízdu mužů, teplota klesla na 24 stupňů Celsia a především 66 závodnic zkrápěl po celou dobu hustý déšť. I to byl jeden z důvodů poklidného průběhu, v úvodních 70 rovinatých kilometrech byla aktivní pouze mladá Ruska Burčenková.

Čtvrtá žena z letošního ME závodnic do 23 let se třikrát pokusila o únik, ale dvakrát ji soupeřky dostihly bleskově, jen při třetím pokusu vydržela v čele osamoceně pět kilometrů. Podobně dopadla i Italka Carraová.

Závodit se začalo až při nájezdu do prvního ze dvou okruhů dlouhých 24 kilometrů u Velké čínské zdi, ale rozhodující akce přišla až přibližně dvanáct kilometrů před cílem. Dopředu vyrazila Guderzová a za ní se vydaly Dánka Serupová, Cookeová, Johanssonová a Rakušanka Soederová.

Zhruba čtvrtminutový náskok uhájilo kvinteto závodnic až co cíle. V poslední pravotočivé zatáčce asi 500 metrů před cílem zaváhala Cookeová a zdálo se, že z boje o zlato vypadla. Malou ztrátu ale zlikvidovala a 250 metrů před cílem nastoupila k úspěšnému dlouhému sprintu. Hlavní skupinu přivedla do cíle na šestém místě velká favoritka Nizozemka Vosová.

S minutovou ztrátou na 38. místě dorazila obhájkyně titulu z Atén Australanka Carigganová. Legendární Francouzka Longová obsadila krátce před 50. narozeninami na své sedmé olympiádě 24. pozici.

Výsledky - 126 km:
1. Cookeová (Brit.) 3:32:24, 2. Johanssonová (Švéd.), 3. Guderzová (It.) všechny stejný čas, 4. Soederová (Rak.) -4, 5. Villumsenová-Serupová (Dán.) -9, 6. Vosová (Niz.), 7. Doppmannová (Švýc.), 8. Brzezná (Pol.) všechny -21.

Autoři: ,


Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...Najdete na iDNES.cz