Silniční závod vyhrála v hustém dešti Britka Cookeová

Britská cyklistka Nicole Cooková si spurtuje pro olympijské zlato ze silničního závodu. | foto: Reuters

10 2008
Britská cyklistka Nicole Cookeová vyhrála olympijský závod s hromadným startem. Pětadvacetiletá jezdkyně ve spurtu po 126 kilometrech zdolala v hustém dešti Švédku Emmu Johanssonovou, třetí skončila Italka Tatiana Guderzová. Česká republika v závodě zastoupení neměla.

Cookeová si vynahradila zklamání z minulé olympiády, kde dojela pátá. Zlato v závodu s hromadným startem získala jako první Britka v historii.

Olympijským titulem ozdobila svou sbírku úspěchů, v níž jsou i dvě stříbra a jeden bronz ze světových šampionátů a prvenství ve Světovém poháru z let 2003 a 2006.

Závod žen provázely odlišné podmínky než sobotní jízdu mužů, teplota klesla na 24 stupňů Celsia a především 66 závodnic zkrápěl po celou dobu hustý déšť. I to byl jeden z důvodů poklidného průběhu, v úvodních 70 rovinatých kilometrech byla aktivní pouze mladá Ruska Burčenková.

Čtvrtá žena z letošního ME závodnic do 23 let se třikrát pokusila o únik, ale dvakrát ji soupeřky dostihly bleskově, jen při třetím pokusu vydržela v čele osamoceně pět kilometrů. Podobně dopadla i Italka Carraová.

Závodit se začalo až při nájezdu do prvního ze dvou okruhů dlouhých 24 kilometrů u Velké čínské zdi, ale rozhodující akce přišla až přibližně dvanáct kilometrů před cílem. Dopředu vyrazila Guderzová a za ní se vydaly Dánka Serupová, Cookeová, Johanssonová a Rakušanka Soederová.

Zhruba čtvrtminutový náskok uhájilo kvinteto závodnic až co cíle. V poslední pravotočivé zatáčce asi 500 metrů před cílem zaváhala Cookeová a zdálo se, že z boje o zlato vypadla. Malou ztrátu ale zlikvidovala a 250 metrů před cílem nastoupila k úspěšnému dlouhému sprintu. Hlavní skupinu přivedla do cíle na šestém místě velká favoritka Nizozemka Vosová.

S minutovou ztrátou na 38. místě dorazila obhájkyně titulu z Atén Australanka Carigganová. Legendární Francouzka Longová obsadila krátce před 50. narozeninami na své sedmé olympiádě 24. pozici.

Výsledky - 126 km:
1. Cookeová (Brit.) 3:32:24, 2. Johanssonová (Švéd.), 3. Guderzová (It.) všechny stejný čas, 4. Soederová (Rak.) -4, 5. Villumsenová-Serupová (Dán.) -9, 6. Vosová (Niz.), 7. Doppmannová (Švýc.), 8. Brzezná (Pol.) všechny -21.

Autoři: ,

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz