Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš hlučná samota. Nejvýstřednější bydlení mají nástupci Dream Teamu

Pohled na zaoceánský kolos Silver Cloud. Tady bydlí nástupci Dream Teamu. | foto: AP

10 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Na nejvyšší palubě si mohou připadat docela jako bohové. Shlížejí na lidský proud návštěvníků i na modré vody Atlantiku, na moderní budovu Muzea zítřka i na mrzké domky blízkých favel. Tak trochu na celé Rio. Tohle je bez výhrad nejvýstřednější bydlení účastníků her. Molo se jmenuje Pier Mauá, podél něj se táhne široký oficiální olympijský bulvár a na něm...

„Ano, tady teď žijí američtí basketbalisté,“ řekne jeden z hlídačů areálu a na poznámku, že si uměli vybrat, se usměje: „To rozhodně.“

Luxusní obří výletní loď jménem Silversea’s Silver Cloud si pro Rio zvolili nejen následovníci Dream Teamu, jsou tu s nimi také americké basketbalistky.

Je vlastně úsměvné, že jejich dočasný domov v překladu znamená Stříbrný mrak stříbrných moří, přičemž oba celky jako mimořádní favorité na olympiádě neberou nic než zlato.

My do vesnice nemůžeme!

Drahá záležitost jen potvrzuje dlouhodobý trend. Basketbalisté USA totiž v moderní éře s účastí těch nejlepších z NBA, tedy od legendárního celku s Jordanem, Magikem Johnsonem a spol. z roku 1992, nikdy nebydleli v olympijské vesnici. Už v Barceloně si za útočiště zvolili noblesní hotel. Ani loď není úplnou novinkou, kotvili na ní i před dvanácti lety v Aténách.

Vzhůru na palubu! Američtí basketbalisté DeMarcus Cousins (nahoře) a Carmelo...

Vzhůru na palubu! Američtí basketbalisté DeMarcus Cousins (nahoře) a Carmelo Anthony míří do svých kajut.

Důvody se nabízejí: mezi ostatními sportovci by dříve nedělali nic jiného, než rozdávali podpisy. A dnes by se změnili v cíle nekonečné řady zájemců o selfie.

„Buďme upřímní, hlavně chlapi by nenašli chvilku klidu. Neustále by je někdo bombardoval,“ řekla jejich kolegyně ze ženského týmu Angel McCoughtryová. Izolaci si pohádkově placení sportovci pro americká média jen pochvalují.

A jak bydlí ostatní

Pohled na olympijskou vesnici očima australské hvězdy z NBA

Není to žádný levný špás, to je jasné. Vedle stojící megaloď Norwegian Getaway vítězila co do velikosti, Silversea’s Silver Cloud se ale i zvenku jeví nablýskaněji; přesně jako jedna z těch záležitostí, o nichž se v aforismu praví, že pokud se musíte ptát na cenu, nemůžete si je dovolit.

„Provedli jsme velkou investici, ale měli jsme pro ni řadu důvodů. Tradici bydlení mimo vesnici, neboť naši hráči jsou mimořádně známí. Taky je basketbal jedním z mála sportů, co trvají po celou dobu her. A samozřejmě se snažíme zajistit maximální bezpečnost,“ vypočetl boss týmu Jerry Colangelo.

Silver Cloud. Domov obou amerických basketbalových výběrů pro Rio.

Silver Cloud. Domov obou amerických basketbalových výběrů pro Rio.

To poslední platí na první pohled. Jen u zmíněného bodyguarda se do výhledu na loď necpal provizorní plot, ale zase jste nesměli jít ani o krok dál. Kontroly jsou mnohonásobné, na celé molo se nedostane nikdo jiný než ten, kdo si koupil lístek na některou z výletních plaveb z Pier Mauá. A na Silversea’s Silver Cloud už nepovolaní nevkročí vůbec. Vše je ohrazeno a rozděleno na sektory, okolí by měly strážit dvě stovky policistů.

Prostrčit si mobil skrz pletivo je jediná povolená cesta, jak se hvězdám NBA a WNBA „přiblížit“. Snad aspoň jako malá cena útěchy se tu nachází obchod s basketbalovými suvenýry a okolí zdobí portréty slovutných hráčů NBA.

Je libo mozzarellu z Neapole?

Pro nejsledovanější mužstvo her je to vskutku příliš hlučná samota. Před lodí se táhne dlouhý a lidmi zaplněný Boulevard Olímpico, kde Brazilci poslouchali hlasitou hudbu. Vlnili se, jeden pár si zatancoval i ploužák, ve stáncích se připravovalo jídlo, oni u toho popíjeli pivo a bylo jim skvěle. Pier Mauá město zrenovovalo a má se stát jedním z nových symbolů Ria, místem pro setkávání podobného rázu.

Oproti tomu, jak vypadá dočasný domov basketbalistů a basketbalistek USA, ale šlo jen a pouze o hostinu chudých. Už za rezervaci na šestichodovou večeři se platí 40 dolarů. Personál čítá 222 lidí, hostů může být normálně až čtyři sta a na délku by se sem vešlo šest basketbalových hřišť.

Jednotlivá patra skýtají kasina, bary a drahé restaurace s mozzarellou přímo z Neapole či ručně vyráběnými těstovinami, které na palubě denně připravují.

Týden zde údajně pro jednoho vyjde na 13 tisíc dolarů. Celková suma zaplacená Američany zveřejněna nebyla, ale násobilka i při započítání množstevní slevy naznačí leccos.

Také americké basketbalistky se v Riu usídlily na lodi Silver Cloud. Zcela...

Také americké basketbalistky se v Riu usídlily na lodi Silver Cloud. Zcela vlevo Lindsay Whalenová, v minulosti opora pražského USK.

V případě jakéhokoli mimořádného průšvihu na pevnině loď prostě zvedne kotvy a zmizí na širé moře.

A všechno je jen potvrzením nejednoznačnosti Ria. Mimořádný plovoucí hotel s mimořádnými hosty totiž kotví v zátoce Guanabara, místě obvykle tepaném za zápach a extrémně znečištěnou vodu.

Ale čert ať vezme takové pochyby - proč si jimi nechat kazit pobyt v Brazílii. Rezidenti Silversea’s Silver Cloud hodlají v příštích dnech vyrážet jen na spanilé plavby.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...Najdete na iDNES.cz