Volejbalové zklamání. Kapitán dřel, zavelel k obratu, zlato ale uniklo

MOMENTKA Z FINÁLE. O zlato ve volejbalovém turnaji se na Olympiádě dětí a mládeže v Brně střetli jihomoravský a středočeský tým. V dramatickém finále nakonec uspěl tým pořádajícího kraje. Navzdory skvělému výkonu Šimona Bambase (v modrém v akci). | foto: Kateřina Kundertová

30 2017
Prudká smeč končí bodem pro Jihomoravský kraj, ruce hráčů letí do vzduchu, volejbalové zlato z Olympiády dětí a mládeže patří jim. Na jedné straně sítě euforie, na druhé zmar. Kapitán středočeského týmu Šimon Bambas padá na palubovku a tvář skrývá v dlaních.

Na nohy mu pomáhají až spoluhráči, i ti z lavičky, kteří za ním jako jeden muž přišli. „Stříbro bereme, ale teď hned po zápase převládá zklamání,“ povzdechl si po středeční prohře 1:2 (-12, 24, -14).

Ještě chvíli po finále jako by bloudil po hřišti, pohled klopil k zemi. Do svlečeného dresu si utíral upocenou tvář a oči, v nichž se občas zaleskly slzy. A ani podpora kamarádů a spoluhráčů ze zklamání nic neubrala. „Dobrý to bylo, hrál jsi dobře,“ slyšel kolem sebe. Ale možná porážka bolela to o víc, jak v zápase dřel.

Právě díky Bambasovi totiž Středočeši zpočátku jednoznačné utkání zdramatizovali a málem i vyhráli. „Jestli jsme měli problémy, tak jenom se soupeřovou osmičkou,“ uznal i kouč vítězů Aleš Broulík. Hráči v modrém čelili ve druhém setu za stavu 22:24 dvěma mečbolům, ale oba odvrátili. Obrat režíroval Bambas, jenž zejména skvěle servíroval: „Musím poděkovat klukům, kteří udrželi druhý blok na síti, a já jsem přidal i nějaký ten přímý bod z podání.“

Finále tak gradovalo až v rozhodující třetí sadě. Volejbalisté ze Středočeského kraje do ní vstoupili lépe a vedli už 10:5. Jenže pak přišla dlouhé série reprezentantů z jižní Moravy a v napínavé koncovce se radovali právě hráči pořadatelského kraje. „Trochu jsme zaspali na příjmu a najednou jsme se nemohli chytit,“ hodnotil Bambas zastřeným hlasem.

Diváky na tribunách zaujal nejen výborným bojovným výkonem a hecováním spoluhráčů, ale i naslouchátkem, které si tu a tam rukou zkontroloval. „Musím mít implantát, jinak bych neslyšel. Ale při sportu mě nijak nelimituje,“ popisoval pokračovatel volejbalového rodu.

Ne, není náhodou, že si vybral tenhle sport. „Hrají ho oba rodiče. Taťka nastupoval chvíli v extralize, mamka zase působí ve druhé ženské lize. Když potřebuju poradit, mám se na koho obrátit,“ poznamenal.

Kam to s takovými geny dotáhne? Velký úspěch si veze teď z Olympiády dětí a mládeže, pod stříbro se podepsal jako kapitán. Byť bezprostředně po finále mu chvíli asi bylo málo.

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Najdete na iDNES.cz