Švédský Zátopek. Lyžař, který běhal i se zlomenou rukou a žebry

Sixten Jernberg (číslo 41) na trati olympijského závodu v Innsbrucku 1964. | foto: Profimedia.cz

21 2014
Celou zimní olympiádu ve Squaw Valley 1960 promarodil. Přesto švédský lyžař Sixten Jernberg vyhrál závod na 30 kilometrů a získal stříbro na poloviční trati. K závěrečné padesátce nastoupil s horečkou a na trati vykašlával krev. Ale dokončil!

"Sixten asi neměl rád své tělo. Proto se ho snažil trestat mnoha způsoby," usoudil o mnoho let později jeho krajan Gunde Svan.

Z her v letech 1956 až 1964 měl Jernberg devět medailí a vytvořil tak rekord, který překonali až Ruska Smetaninová a Nor Dählie. A při žádném ze svých olympijských startů nedoběhl hůře než pátý!

Velký tvrďák, tak švédského zrzka znali. Na národním mistrovství v Umeji závodil i s amébovou úplavicí, kvůli které ztratil 10 kilo váhy a vyzvracel každé jídlo - a o vteřinu vyhrál. Na Holmenkollenu upadl, zlomil si ruku, a přece dojel.

21 zimních her, 21 příběhů

Před letošními hrami v Soči přinese seriál MF DNES dohromady 21 příběhů, jež připomenou všechny předchozí zimní olympiády.
Vyšlo: Chamonix 1924
            Sv. Mořic 1928 
            Lake Placid 1932 
            Ga-Pa 1936 
            Sv. Mořic 1948
            Oslo 1952
            Cortina 1956
Dnes: Squaw Valley 1960
Příště: Innsbruck 1964

Byl údajně prvním lyžařem trénujícím dvoufázově a až čtyři hodiny denně. "Soustředění nároďáku? To je dovolená v porovnání s mým běžným režimem," říkal.

Jednou v létě běžel v rámci přípravy v těžkých botách osm kilometrů do lesa, uklouzl na skále, padl na pařez a zlomil si tři žebra. Přesto doběhl na kopec, který si vytyčil za cíl, a až pak se vrátil domů.

Pocházel z rodiny s devíti dětmi. "Narodil jsem se ve staré stodole. Byli jsme, sakra, chudí jak peklo a žili pod jednou střechou s kravami." Otec Einar makal za malý peníz na stavbách železnic. Sixten od 12 let pracoval v kovárně. "Žili jsme z ruky do huby," vyprávěl. Stal se dřevorubcem, dřel se 40kilovou motorovou pilou, stahoval dřevo - a před prací i po ní provozoval své ničivé tréninky.

Když v roce 1964 kariéru ukončil, měl v nohách 30 tisíc kilometrů na běžkách - a na kontě 134 vítězství. Nezastavil se ani pak. Trénoval biatlonisty, navrhoval tratě, prodával lyže, zřizoval sportovní školy, byl politikem za Zelené.

S manželkou Kerstin, která jej stále (marně) napomínala "Přestaň už klít", měli tři syny. "Ale byl jsem špatný otec: 120 dnů v roce na cestách. A i když jsem byl doma, tak jsem, kurňa, pořád pracoval."

Říkával: "Nikdo a nic mě nezlomí." Už roku 1994 však musel na operaci věnčitých tepen, najednou jeho srdce vyčerpaly i kratší toulky v lese. V 81 letech se přidala rakovina prostaty. "Tvrdohlavost mě drží na nohou," ujišťoval. Jenže tento boj vyhrát nemohl, byť ho sváděl dlouhé tři roky.

Když zemřel, švédská televize vysílala film o Jernbergově životě. U obrazovek sedělo více než milion Švédů. Pro ně byl tím, čím pro Čechy Zátopek.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...



Najdete na iDNES.cz