Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sjezd sjezdů. Jak Franz Klammer málem zabil sám sebe

Franz Klammer | foto: www.skispoon.ru

16 2010
Čtvrtek, 5. února 1976. Rakousko se sjednotilo, ulice vyprázdnily. Byl to den, kdy Franz Klammer MUSÍ získat olympijské zlato. Nevyhrát? Nepřijatelné!

Žádný jiný sjezd v historii nebyl sledovanější, žádný favorit pod větším tlakem. "Klammer nese na ramenou tíhu celé své země," psal list Sports Illustrated z her v Innsbrucku 1976. "Všichni čekali, jestli se Franz sesype," říkal Bohumír Zeman, český účastník závodu.

Císař Franz. Rakouský astronaut. Klammer expres. Tak ho nazývali. Jeho závodní motto znělo: "Kdo myslí, prohrává." Jeho oblíbená průpovídka k soupeřům byla: "Máš skvělou formu. Dneska můžeš skončit druhý. Za mnou." Za dvě zimy prohrál jediný sjezd. Ale zvládne to i tentokrát? Zvlášť když mu los přisoudil číslo 15 z patnácti nasazených a sjezdovka se už bortila?

Čtěte denně

seriál 20 olympiád, 20 příběhů

Dnes 12. díl
: Innsbruck 1976  Modla jménem Klammer. Vyhrál sjezd sjezdů a pobláznil Rakousko.


V pondělí 13. díl:
Lake Placid 1980 Zázrak na ledu. Jak američtí studentíci přehráli ruské machry.

Start. Nic pro fanoušky se slabým srdcem. Klammerovi se na trati rozjíždějí lyže, vrávorá, zas a znovu.
Každou krizi ustojí. Na všech mezičasech však prohrává se Švýcarem Russim a Rakousko úpí. Bernhard Russi v cíli raději ani nesleduje časomíru, hlavu skrývá v dlaních. Pak uslyší z hlediště, v němž se tísní 60 tisíci diváků, ohlušující řev, erupci nadšení. A ví. "Ten Rakušan" má zlato.

Za minutu, 45 vteřin a 73 setin se Klammerovi povedl skok od hvězdy k legendě. Vyhrál o 33 setin. "Celou trať jsem si přitom myslel, že upadnu. Sám sebe jsem děsil až hrůza," vyprávěl.

Jako malý kluk musel otci, drobnému farmáři v Korutanech, denně pomáhat s dojením krav. Po olympiádě mu hned koupil nejmodernější přístroj na dojení.

Innsbrucký sjezd proslavil 22letého Klammera po celém světě. "V USA na letišti mi celník říkal: Pamatuji si vás. Vy jste ten muž, který na olympiádě málem zabil sám sebe." Závodil dalších 10 let, vyhrál 25 pohárových sjezdů, víc než kdokoli jiný. Tvrdil, že žije přítomností.

"Vždy jsem se díval jen za nejbližší zatáčku." Jenže když jeho mladší bratr Klaus v roce 1977 po pádu při tréninku ochrnul, založil Nadaci pro zdravotně postižené sportovce. "Klaus nebyl pojištěný. Lékaři se o něj starali jen proto, že se jmenoval Klammer jako já. Jiní neměli takové štěstí. Chci pomoci."

Nyní je 56letý podnikatel Franz Klammer multimilionářem, vyslancem OSN i lyžařským vůdcem celebrit. "Za 4 dny dokážu vydělat víc než kdysi jako lyžař za sezonu," nezastírá.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze