Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdaře Grizzly řádně prověřil

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ani budíček v pět ráno nepomohl českým sjezdařům, aby měli dostatek času nastudovat trať nedělního sjezdu. Z olympijské vesnice v Salt Lake City vyrazili ještě pod rouškou tmy, mířili do Snowbasin, kde byl na programu první sjezdařský trénink. I je však zdržela bezpečnostní opatření. "Kontroly jsou hodně otravné, člověka proberou třeba třikrát a neustále čelit podezření, že máte v batohu bombu, je takové prazvláštní," posteskl Jan Holický. Zakouřil se vyrovnal Ghedinovi

Teď už budou v relativním klidu, v příštích dnech naleznou azyl v pronajatém domě, který je od sjezdovky vzdálen pár kilometrů. "Zůstaneme tady, protože kontroly jsou horší a horší," podotkl Boris Zakouřil. Sjezdaři smetli ze stolu i možnost zúčastnit se slavnostního otevření zimních olympijských her. "Salt Lake City je daleko a ceremoniál trvá moc dlouho," krčil rameny Zakouřil.

Ve Snowbasin se bude bojovat o cenné kovy ve sjezdu, super-G a v kombinaci. Trasa sjezdu s poetickým názvem Grizzly budí respekt, sice měří 'jen' něco přes tři kilometry, ale Češi ve svém poznávacím vystoupení dostali řádně zabrat. "Na trati je strašně moc kompresí, zlomů, odkloněných přikloněných branek, povrch je ledovatý a rychlost velká. Nejtežší sjezd, jaký jsem kdy jel," ulevil si v cíli Ondřej Bank, který z týmu dopadl nejlépe, skončil 44.

Jel na jistotu, ve spodní části však už cítil, jak se mu v nohou rozlézá nepříjemná bolest a únava. Na vítězného Rakušana Eberhartera, který znovu potvrdil svou suverenitu, ztratil Bank necelých pět sekund. "Jestli můžu ubrat nějakou desetinku? To je hodně ošidné, ale podle stopy myslím, že hodně. I když, soupeři taky nejeli na plno, ale rezervy tam jsou,"poznamenal talentovaný rodák ze Zábřehu na Moravě, jehož světlé chvilky by měly příjít především v kombinaci.

Boris Zakouřil, jenž zápolí s angínou a bere antibiotika, obsadil 47. příčku, Čechokanaďan Stanley Hayer dojel 57. "Cítil jsem se slabý, zřejmě se na mně ještě projevila nedávná nemoc," poznamenal Hayer, který si hodně slibuje především od závodu ve slalomu.

Nejhůř dopadl Jan Holický, jehož čas stačil na 65. místo. "Chtěl jsem jet s přehledem, což se mi zpočátku docela dařilo," vyprávěl. Ve spodní části se chytil úmyslu popustit uzdu rychlosti, což se mu ale vymstilo. "Jedná se o technickou trať, která hned odhalí, když člověk jede na víc, než může. A taky mě hned nachytala na švestkách," přiznal s úsměvem devátý muž kombinace na loňském světovém šampionátu v St. Antonu.

Výsledky prvního měřeného tréninku sjezdu mužů: 1. Eberharter 1:39,07, 2. F. Strobl (oba Rak.) -0,12, 3. Rahlves (USA) a Kjus (Nor.) oba -0,70, 5. Kröll (Rak.) -0,85, 6. Aamodt (Nor.) -1,09, ...44. Bank -4,73, 47. Zakouřil -5,00, 57. Hayer -7,14, 65. Holický (všichni ČR) -9,38.

Americký slalomář Bode Miller při tréninku sjezdu

Rakouský lyžař Hannes Trinkl při tréninku sjezdu

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...Najdete na iDNES.cz