Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdaři a akrobaté budou mít na olympiádě „azylové domy“

Vzorový pokoj v olympijské vesnici ve Vancouveru. | foto: Tomáš Macek, MF DNES

30 2009
Co největší pohoda pro sportovce = větší šance na medaile a úspěchy. Tímto heslem se hodlá řídit Český olympijský výbor při zajišťování ubytování pro reprezentanty na hrách ve Vancouveru 2010. Proto šéf mise František Dvořák zatím nejásá nad umístěním bytů v olympijské vesnici přímo v centru Vancouveru.

Na sportovce čekají ve dvou olympijských vesnicích - jedné ve Vancouveru a druhé ve Whistleru - byty se třemi dvoulůžkovými pokoji, společnou kuchyní a nejméně dvěma koupelnami. "Budou na úrovni," libuje si František Dvořák, šéf české mise. "Vzorové pokoje jsou srovnatelné s pekingskými."

Sportovce do nich dopraví přes půl světa z Česka letecké speciály. Nicméně to není vše, co je třeba k pohodě. Český olympijský výbor (ČOV) dostal minulý týden nákres s rozmístěním ubytování ve Vancouveru.

"Jsme přesně na opačném konci, než jsme žádali. Přes celou olympijskou vesnici k důležitým bodům jako je jídelna, parkoviště, mezinárodní zóna. Ale je tam napsáno, že jde o předběžné umístění. Budeme věřit, že ho změníme," uvedl Dvořák.

To s ubytováním ve Whistleru, kde se odehraje většina lyžařských disciplín, je v tomto ohledu nadmíru spokojen. Přesto bude hledat útočiště pro sportovce přímo u tratí. "Šéftrenér alpských lyžařů Tomáš Bank přišel s tím, že by stáli o to, aby mohli mít azyl u cíle. Nikoli na stálé bydlení, ale jako útočiště mezi koly nebo při špatném počasí a pro regeneraci a odpočinek," líčí Dvořák. "Zdálo se nám to velmi rozumné."

Olympijská vesnice ve Whistleru.

Konkrétní dům už má vyhlédnutý u akrobatických a snowboardových tratí v Cypřišovém pohoří. Tohle útočiště ocení například skikrosařský král Tomáš Kraus, který při závodech Světového poháru trávil hodiny v zácpě na cestě z Vancouveru do hor.

Přestože pro dobu her je přislíbená plynulejší doprava v olympijských pruzích, nechtějí akrobaté a snowboardisté tvrdnout v autech a autobusech na cestě z vesnice na sportoviště, které je vzdálené zhruba 10 kilometrů od centra Vancouveru. Štreka totiž vede přes most "Lví brána", který je věčně plný aut.

"Jsme přesvědčení, že tenhle azyl není nutný. Ale pokud přinese klid, přistoupili jsme na něj. Objednáme ho a zaplatíme. Vede nás k tomu i to, že v Cypřišových horách jsou snowboarding, boule a další disciplíny, závodníci se tam můžou vystřídat," líčil Dvořák. "Dům jim může sloužit i mezi dvěma fázemi tréninku."

Šéf mise zatím ani neodhaduje, jak vysoké budou náklady na zvláštní bydlení. "Před olympiádou vždycky soukromá ubytování i organizační výbor tlačí ceny hodně nahoru pod dojmem, že rychle zbohatnou. Chce to trochu vydržet s nervy. Buď musíme udělat okamžitě výhodnou smlouvu nebo čekat a čekat. Oni potom změknou," líčil Dvořák.

Hrazení nadstandardních částek se nebrání: "Tím vytváříme podmínky pro start na olympijských hrách a hrdě se k tomu hlásíme."

Maketa olympijské vesnice ve Vancouveru s protilehlou halou, kde proběhne zahájení her.

Dvořák předpokládá, že by do Vancouveru mohlo odcestovat víc než devadesát sportovců, jasno bude v lednu. Konečný počet účastníků také rozhodne o počtu členů doprovodu, kolem kterého vždycky vznikaly rozbroje. Na zimní hry je poměr jedna ku jedné.

Ovšem například úspěšnou slalomářku Šárku Záhrobskou doprovázel na posledním mistrovství světa velký tým včetně kondičního trenéra, fyzioterapeutky či lékaře. "Protože jsme v minulosti vždycky přetahovali, tentokrát tomu chceme předejít. Naším partnerem pro jednání je svaz lyžařů," řekl Dvořák.

Svaz určí rozložení doprovodů, ale ČOV může případně zasáhnout a vypomoci uvolněním dalších kapacit. "Medicínské zajištění a regenerace se mohou řešit jiným způsobem. Ve prospěch disciplín, kde se čekají medaile a dobré umístění, zajistíme maximální servis," dodal Dvořák.

Autor:


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...Najdete na iDNES.cz