Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Sjezdařská královna Vonnová chystá tajnou zbraň. Bude neporazitelná?

NEDOSTIŽNÁ. Až si Lindsey Vonnová oblékne novou kombinézu, bude ještě rychlejší. | foto: AP

27 2010
Soupeřky nedokážou její tempo akceptovat už teď. Až se sjezdařská superstar Lindsey Vonnová na olympiádě ve Vancouveru nasouká do nového oblečku, který si schovává jako tajnou zbraň, bude ještě rychlejší. A asi neporazitelná.

Ve Whistleru nastoupí do všech závodů. "Vyhrát pět zlatých medailí ale není jen tak," mírnila euforii domácích fanoušků. "Na to je potřeba udržet špičkovou formu."

Jenže tu ona má. O víkendu vyhrála poosmé v této sezoně závod Světového poháru. To nikdo z jejích rivalek nedokázal.

A když do toho přijde polyesterová kombinéza od americké firmy Spyder, mohla by ukrojit další setiny sekundy, které jsou v rychlostních disciplínách tak podstatné.

"Chlapíci z firmy byli nedávno ve Švýcarsku na testování a hlásili, že všechno jde skvěle," vzkázala Vonnová. Ona, stejně jako celý tým USA a Kanady, bude první, kdo oblek snižující odpor použije. Zelená od Mezinárodní lyžařské federace FIS na novinku už svítí.

Kombinéza pro královnu Vonnovou je ozvěnou technologického dopingu, který využívali donedávna plavci, jejich federace FINA ovšem od tohoto roku veškeré netextilní plavky zakázala jako nelegální. Do té doby měly polyuretanové kombinézy na svědomí tucty světových rekordů.

Američanka, která zasněženým svahům dominuje i bez obleku, se ale podobného osudu neobává.

"O té kombinéze jsem slyšela samé skvělé zprávy, prý je výjimečně rychlá," radovala se pětadvacetiletá závodnice, která vede hodnocení Světového poháru.

"Zkoušíme všechno, co by mi mohlo pomoct. Moc se na to těším. Můj styl lyžování se nezmění, ale pokud budu moct získat pár setinek k dobru, bude to skvělé."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze