Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Sjezdařské hvězdy zastínil ten druhý Didier. Didier Défago

Švýcarský reprezentant Didier Defago líbá svoji zlatou medaili. | foto: AP

16 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Olympijský sjezd vyhrál švýcarský veterán Didier... Až potud celkem očekávaná zpráva, ale teď pozor: Ve Whistleru nekraloval favorizovaný Didier Cuche, ale jeho krajan Didier Défago. Parádním závěrem jízdy v pondělí pokořil všechny soupeře a stal se nejstarším vítězem sjezdu v olympijské historii.

Dvaatřicetiletý Švýcar žil až do včerejška ve stínu svých krajanů. Diváci kromě Cuche jistě lépe znají i Carla Janku. Ale když už Défago uspěl, tak to většinou stálo za to. Loni vyhrál dva nejvýznamnější sjezdy Světového poháru: švýcarský Wengen a rakouský Kitzbühel.

Další vítězství v závodě SP najdete v jeho životopise už jen jediné, sedm let starý triumf v Super-G ve Val Gardeně.

Včera všechny jeho úspěchy přebil olympijský triumf. "Od chvíle, kdy jsem se ráno probudil a viděl, že je venku hezky, tak jsem se cítil skvěle," pochvaloval si spokojený šampion.

Na tiskové konferenci ve Whistleru mluvil francouzsky, jeho slova pak tlumočili do angličtiny. "V závodě do sebe všechno výborně zapadalo. Dobře mi jely lyže, držel jsem ideální stopu a neudělal jsem žádnou vážnější chybu," těšilo ho.

O výsledku královské lyžařské disciplíny rozhodla spodní část tratě, kterou Défago projel fantasticky. Několik závodníků po něm bylo v úvodních mezičasech rychlejších, ale závěrečné účtování vždy mluvilo pro Švýcara.

Ostatně stejný průběh měla i celá tato sezona. Těsně před jejím startem si Défago zlomil palec na pravé ruce a po tréninkovém výpadku musel bojovat o místo ve švýcarské olympijské sestavě. "Pěkně mě to štvalo," přiznává. "Ale teď cítím, že mě to donutilo tvrdě na sobě pracovat a vlastně mi to pomohlo i k olympijskému zlatu."

Zklamaní Rakušané i Kanaďané

Bez medaile skončila včera největší sjezdařská velmoc Rakousko. Nejlepší byl Mario Scheiber na čtvrtém místě. Michael Walchhofer skončil desátý a zklamaně mluvil o možném konci kariéry. "Je to padesát na padesát," řekl.

Smutní byli i domácí fandové. Erik Guay byl pátý, vancouverský rodák Robbie Dixon vůbec nedojel. Chyboval už na začátku, kdy s sebou chvíli vezl sraženou branku, a nakonec před polovinou cesty do cíle upadl. "Sežral jsem hov..," nadával v cíli. "Udělal jsem sérii chyb, a to mě rozhodilo," dodal už klidněji.

Ve 32 letech a 4 měsících je Didier Défago nejstarším vítězem olympijského sjezdu. Z tabulek včera vymazal Jean-Luca Cretiera, který vyhrál v Naganu v roce 1998.

"Jen se na nás podívejte, všichni jsme už zkušení hoši," říkal na tiskové konferenci všech tří medailistů bronzový Američan Bode Miller. I jemu je 32 let, stříbrnému Svindalovi bude třicet za dva roky.

V krásném a vyrovnaném závodě dojeli všichni tři medailisté v rozmezí necelé jedné desetiny vteřiny. "Ukázalo se, jak je sjezdařská špička vyrovnaná," řekl český sjezdař Petr Záhrobský. "Asi se nepočítalo, že by vyhrál zrovna Défago, ale prostě to trefil, neudělal chybu a vyšlo mu to."

"Didier má skvělou techniku, nedělá vůbec chyby," složil hold svému přemožiteli Bode Miller. "Možná nevyhrává tolik závodů, ale rozhodně patří mezi nejlepší sjezdaře světa. Vyhrál Wengen, vyhrál Kitzbühel, to už něco znamená."Najdete na iDNES.czmobilní verze