Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skariová pokazila Ruskám oslavy

13 2002
Soldier Hollow - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) S největším vypětím potvrdila norská lyžařka Bente Skariová roli favoritky a získala zlatou olympijskou medaili v běhu na 10 kilometrů klasickou technikou. Před ní se totiž prohnala cílem s minimální ztrátou ruská trojice v pořadí Danilovová, Čepalovová a Lazutinová a už slavila triumf. Skariová nedaleko před cílem ztrácela, ale drtivý finiš jí přinesl prvenství. Přičemž Olgu Danilovovou předstihla jen o dvě a půl vteřiny a Čepalovové nadělila o dvě vteřiny víc. Bez Kateřiny Neumannové, která závod vynechala, skončila nejvýš z českých závodnic Kamila Rajdlová, osmadvacátá.

Výtečná norská klasička, která na předchozí olympiádě v Naganu vybojovala v běhu na 5 km bronz, vůbec nečekala, že po divokém průběhu závodu vystoupí na nejvyšší stupínek. "Jsem překvapená, celou dobu jsem jela na stříbrnou medaili," usmívala Skariová, která v úterním klání na tratích v Soldier Hollow viděla svoji největší olympijskou šanci na úspěch.

Zato Ruska Olga Danilovová polykala zklamání. "Na začátku jsem se cítila dobře, ale posledních patnáctset metrů jsem se hrozně vytrápila. Chyběla mi síla," vzdychla. Její krajanka Julia Čepalovová si bronzem aspoň trochu spravila chuť poté, co jí Kateřina Neumannová v dramatickém finiši desítky odsunula na 'brambory'. "Jasně, že jsem spokojená s medailí, ale chtěla jsem víc," krčila rameny Čepalovová. Sobotní vítězka na volné patnáctky, Italka Stefania Belmondová, dokončila závod na pátém místě.
 
Rajdlová měla smůlu, o místo mezi nejlepšími dvaceti v cíli ji připravila zlomená hrazdička upínající botu do vázání. Nedaleko před cílem tak ztratila lyži, zdržela se zhruba o patnáct vteřin a dokončila závod v závěru třetí desítky se ztrátou 2:12,3 minuty na vítězku.

Ilona Bublová obsadila jedenapadesátou příčku a vysoká nadmořská výška s ní pořádně zamávala. "Na třetím kilometru se mi začala motat hlava a do cíle jsem se dostala v transu, ani nevím jak. Člověk nemůže dýchat, bolí ho ruce, nohy, všechno," postekla si pětadvacetiletá běžkyně, která se v létě věnuje horským kolům.

Ženy, 10 km klasicky: 1. Skariová (Nor.) 28:05,6, 2. Danilovová -2,5, 3. Čepalovová -4,3, 4. Lazutinová (všechny Rus.) -16,5, 5. Belmondová (It.) -40,2, 6. Scottová (Kan.) -43,6, 7. Jegorovová (Rus.) -45,1, 8. Pedersenová (Nor.) -50,6, 9. Salonenová (Fin.) -56,7, 10. Majdičová (Slovin.) -58,3, 11. Moenová (Nor.) -1:09,9, 12. Bauerová (Něm.) -1:24,4, 13. Tereljová -1:32,2, 14. Ševčenková (obě Ukr.) -1:37,1, 15. Rennerová (Kan.) -1:41,1... 28. Rajdlová (ČR) -2:12,3, 51. Bublová (ČR) -4:27,2.

Do posledních chvil mohla Ruska Danilovová věřit ve zlato. Norka Skariová ji předběhla o necelé tři vteřiny.

Díky skvělému finiši v posledních kilometrech triumfovala norská favoritka Bente Skariová na trati deset kilometrů klasicky.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze