Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skeletonista si ukryl parte dědečka v helmě

21 2002
Soldier Hollow - Dědečkův duch mu prý pomohl ke zlaté olympijské medaili. Jim Shea cítil přítomnost svého slavného předka během závodu v Salt Lake City, a proto si ve středu dojel v korytu v Soldier Hollow pro zlatou medaili v závodu skeletonistů. Slavný rychlobruslař Jack Shea, dvojnásobný olympijský vítěz z Lake Placid v roce 1932, zemřel ve věku 91 let při autonehodě nedlouho před slavnostním zahájením letošní olympiády. Na něm měl být přítomen a měl se stát jednou z hvězd ceremoniálu.Další zpravodajství ze závodu

"Dnes jsem věděl, že je opět se mnou. Cítil jsem ho. Stejně jako při zahájení," řekla Shea, který složil při slavnostním ceremoniálu za sportovce přísahu. "Myslím, že ve svém životě něco nestihl dokončit, a dnes mi pomohl ke zlaté medaili tím, že byl se mnou. Nyní už může na zasloužený odpočinek," prohlásil Shea, jenž se svým otcem Jamesem nesl také olympijskou pochodeň.

Shea se do ledového koryta spustil hlavou dolů s přilbou, v níž měl ukryto dědečkovo parte, jeho fotografii a jednu z jeho olympijských medailí. Jakmile projel cílem jako poslední závodník, svého předka na fotce ukázal divákům. "Bylo to skvělé, moc vzrušující," prohlásil v cíli Shea.

Jeho výkon sledoval také otec James, běžec na lyžích a americký reprezentant v severské kombinaci, který byl na olympiádě v roce 1960 v Squaw Valley. "Mezi diváky byla spousta mých přátel. Když jsem jim chtěl svého dědečka ukázat, nešla mi z helmy fotka vytáhnout. Byl jsem strašně nervózní. Byl to hodně emotivní závěr závodu," popsal vítěz své pocity.

Také bronzový medailista Gregor Stähli ze Švýcarska byl moc rád, že závod vyhrál právě Shea. "Jsem moc šťastný, že to vyhrál Jim, už jenom kvůli jejich rodinné tragédii. Skeletonisté jsou jako rodina, dotklo se to nás všech," řekl.

"Známe Jima už dlouhou dobu a jsme přátelé i v osobním životě. Byl to skvělý pocit stát vedle něj na stupních vítězů," přidal se stříbrný Rakušan Martin Rettl, úřadující mistr světa.

Shea se poprvé posadil do bobu a poté položil na skeleton v roce 1988, kdy se jeho rodina přestěhovala do Lake Placid. Dva roky jezdil Světový pohár, ale na světové soutěži si nepřipsal větší úspěch. Až do roku 1999, kdy se stal mistrem světa. Nyní má problémy s oběhovým systémem.

"Musel jsem na operaci, ale dostal jsem se z toho," ukázal novinářům velký nažloutlý prst u nohy.

"Ještě stále nemohu pořádně chodit," pravil.  S lékařem se dokonce kvůli tomuto problému radil, zdali má na olympiádu jet. "Zeptal jsem se ho: Když pojedu, přijdu o ten prst? A on mi pověděl, že pravděpodobně ne. Tak jsem tady," dodal Shea.

Američan Shea právě startuje, za chvíli už se bude radovat ze zlaté olympijské medaile ve skeletonu.

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz