Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Skiatlon je moje trať, říká Scottová

10 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kdysi pózovala s kolegyněmi z reprezentace pro nudistický časopis, aby si kanadských běžkyň na lyžích alespoň někdo všiml. Ovšem ta doba je pryč. Beckie Scottová, jedenatřicetiletá vdaná žena, se pyšní titulem olympijské šampionky v běžecké kombinaci ze Salt Lake City 2002.

Také je vyslankyní UNICEF v kampani na pomoc Afghánistánu a bojovnicí proti dopingu. Letos už vyhrála tři závody Světového poháru.

"Skiatlon je moje nejlepší trať," říká v rozhovoru pro MF DNES a deník Sport. Právě ona bude zřejmě největší soupeřkou Kateřiny Neumannové v nedělním běhu.

Prožíváte kouzelnou zimu. Máte snad nějaké tajemství?
Ne, nic magického. Za vším je jen mnoho let tvrdé práce, nic víc.

Skutečně? V prosinci jste na měsíc zmizela ze Světového poháru. Kde jste se ukrývala?
Nikde, jen jsem byla před Vánocemi hodně unavená, chtěla jsem zůstat aspoň dva týdny doma, abych se vzpamatovala. A potom jsem dva týdny trénovala. Vrátili jsme se do Evropy 9. ledna a budeme na túře až do 20. března, to je deset týdnů. Zůstat tak dlouho bez domova je tvrdé. Čím později jsme přiletěli, tím lépe.

Na minulých hrách v Salt Lake City jste si posteskla, že běžecké lyžování není v Kanadě populární. Dokázala jste to změnit?
No... Hokej je u nás pořád tím největším sportem, s tím neudělám nic. Ale mé olympijské vítězství pomohlo, lidi nás začali brát.

Načekala jste se na to vítězství, že? Zrodilo se až dva roky po závodě, po diskvalifikaci Rusek Lazutinové a Danilovové.
Bylo až legrační, jak jsem se posouvala nahoru. Ale zároveň nešťastné. Nijak jsem nemohla ovlivnit, co se u soudů děje – a trvalo to moc dlouho.

Co si vybavíte, když si vzpomenete na finiš kombinace v Salt Lake City? Původně jste bojovala s Kateřinou Neumannovou o bronz.
A porazila ji o takovýhle kousek. (Naznačuje prsty pár milimetrů a směje se.) Asi jsem měla větší boty. Byl to jeden z nejvzrušivějších závodů olympiády. Projet cílem jako medailistka, to byl můj sen. A splnil se.

Předtím jste dvakrát na trati na Neumannovou zaútočila.
Poprvé už před stadionem, ale Katarina a Čepalovová mě chytly. Byla jsem vyčerpaná a vzala si oddych. Pak zbývalo 150 metrů do cíle a já si řekla: Jsi dobrá sprinterka, pojď si pro tu medaili.

A z bronzu je zlato. Neumannové z olympiády chybí, má poslední šanci. Obáváte se jí před skiatlonem?
Patří k největším soupeřkám.

A kdo ještě? Vyjmenujte favoritky skiatlonu.
Katarina, pak Björgenová a Čepalovová, možná Künzelová. A já. Doufám.

Šílená řezanka v bílé stopě. To je skiatlon

Skiatlon. Souboj lyžařských univerzálů, mix klasiky a bruslení. A také přezouvání lyží na stadionu. A hromadný start. Bitky. Pády. Nadávky. Strach z tlačenice. "Ten mají všichni," tvrdí Stanislav Frühauf, trenér Kateřiny Neumannové. "Zase po sobě budeme šlapat," uvědomuje si běžkyně před nedělním závodem, prvním skiatlonovým v historii olympiád

Opět dojde na lyžařský šerm. "Rveš se vším, čím můžeš. Holema, ramenama, lyžema. Za závod řešíš x kolizí. Motokros je mnohem míň kontaktní sport," říká Frühauf.

Lukáš Bauer oznamuje: "Nemám skiatlon rád. Ale vím, že lyžování ho potřebuje. Kvůli atraktivitě." Hned po startu vypukne na stadionu válka. Ze dvanácti stop se závodníci sjíždějí do dvou, v pelotonu lyžařů vznikají obří chumly.  "Jeden druhému nekompromisně šlape na špičky," líčí Frühauf.  "Zvlášť u chlapů je to šílená řezanka, nikdo si nebere servítky."

Ani Bauer. "Jak vidím, že mi ujíždí vlak, neváhám skočit někomu na lyže a vlítnu tam. Jen musím zvážit, abych takový manévr neodnesl sám." Neumannová dvakrát spadla při skiatlonu v Oberstdorfu. Loni hned po startu na mistrovství světa, letos v koncovce Světového poháru.

Také na trati je totiž kontaktní boj nesmiřitelný. Při pohárovém závodě ve Falunu se Bauer na posledních pěti kilometrech strkal s Rakušanem Botvinovem. "Zákeřně mě blokoval. I když je to chlap jako hora, nakonec jsem ho švihnul holí. To je normální, když vás blokují."

Pro nadávky pak nejde daleko. Botvinova seřval česky. "Nezdržoval jsem se s překladem. On věděl, proč na něj křičím."

Zrádné úskalí skrývá i přezouvání lyží. Neškrtnout si o koberec ani o stojánek, nesrazit se při výjezdu. Vše musíte kontrolovat. "Ale tam ztratíte maximálně pár vteřin. Rozhodne se určitě jinde," říká Neumannová.

Může mít životní formu, a přesto jistotu úspěchu nemá. "Skiatlon je loterka. Nevyzpytatelnej," zdůrazňuje Frühauf.

Trio nejlepší ze skiatlonu v Oberstdorfu - zleva druhá Němka Claudia Künzelová, vítězná Kanaďanka Beckie Scottová a bronzová Kateřina Neumannová.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze