Jakš zaválel ve skiatlonu, norskou jízdu nečekaně vedl Krüger

Norský běžec Simen Hegstad Krüger zvítězil v olympijském skiatlonu na 15+15 kilometrů. (11. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2018
Olympijský skiatlon se povedl českému běžci na lyžích Martinu Jakšovi. Udržel krok s favority a doběhl si pro deváté místo. Zlato slaví Simen Hegstad Krüger z Norska, který v závěru okruhu utekl vedoucí skupině.

Norové obsadili kompletní stupně vítězů. Druhý skončil Martin Johnsrud Sundby a třetí Hans Christer Holund. Potvrdili pozici běžecké velmoci, ale jméno muže, který z nich vystoupal nejvýše, je velmi překvapivé. Krüger sice letos vyhrál jeden závod SP, ale jinak výraznějších úspěchů nedosáhl.

Třetí den ZOH: on-line reportáž

Paradoxem norského úspěchu je i neúspěch toho nejslavnějšího. Vedoucí muž Světového poháru Johannes Klaebo doběhl až deset vteřin po Jakšovi na desátém místě.

Pro Martin Jakše, bronzového medailistu z olympijské štafety Vancouveru 2010, je deváté místo největším individuálním úspěchem v kariéře. Petr Knop při své olympijské premiéře obsadil 38. místo, Aleš Ryzým doběhl pětapadesátý.

Fotogalerie

V areálu Alpensia se tentokrát závodilo od prvních metrů. Fin Niskanen nasadil hned na začátku klasické části vysoké tempo, které brzy roztrhalo startovní pole na menší skupinky.

Češi se špičkou neudrželi krok, ale Jakš jel na dohled a pohyboval se kolem patnáctého místa.

Ztrácel i pozdější vítěz Krüger, který v prvním kole upadl a soupeři mu ujeli až o čtyřicet sekund.

V polovině závodu byl nejlepší z Čechů devatenáctý se ztrátou 28 vteřin, a když vzápětí favorité trochu polevili, podařilo se Jakšovi čelní skupinu dohnat.

S nejlepšími závodníky obkroužil téměř celou bruslařskou část až do závěrečných bojů, kdy Krüger pole znovu roztrhal.

Běh na lyžích

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Muži - skiatlon (2x15 km): 1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš (ČR) -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, ...38. Knop -3:52,1, 55. Razým (oba ČR) -7:13,8.

Autor:


Další z rubriky

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...Najdete na iDNES.cz