První zlato získala Kallaová. Nováková dojela skiatlon na 28. místě

Švédská běžkyně Charlotte Kallaová vybojovala zlato ve skiatlonovém závodu na 15 kilometrů v pchongčchangském Alpensia Cross-Country Skiing Centre. (10. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2018
Švédská běžkyně na lyžích Charlotte Kallaová je první zlatou medailistkou ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Ve skiatlonu úspěšně završila únik, do něhož se vydala v závěrečném kole. Z českých reprezentantek byla nejlepší Petra Nováková, která obsadila 28. místo.

Sedm a půl kilometru klasicky a stejnou vzdálenost volnou technikou. Patnáctikilometrový skiatlon rozdělil první sadu medailí z her v Pchjongčchangu.

Fotogalerie

Norská hvězda Marit Björgenová útočila na třetí olympijské zlato v řadě. Skiatlon vyhrála i na hrách ve Vancouveru a Soči, ale tentokrát se musela spokojit se stříbrem. Vítězný nápor Charlotte Kallaové totiž nezachytila. Pro bronz si dojela Krista Pärmäkoskiová z Finska.

V taktickém závodě se na čele dlouho držela početná skupina, z níž už zpočátku odpadly všechny české běžkyně. Tempo udávaly největší favoritky - Švédka Kallaová, norská hvězda Björgenová či její krajanky Wengová a Östbergová.

Průběh 2. dne ZOH on-line

Rozhodlo stoupání v posledním bruslařském okruhu, kde soupeřkám odskočila Kallaová. Stíhací komando vedla Björgenová, ale na Švédku nestačilo.

Kallaová v cíli konstatovala, že jí vyšla stanovená taktika. „Plánovala jsem, že pokud se budu cítit silná, tak v posledním kole něco zkusím.“ V triumf však uvěřila až za cílovou čárou. „Nechtěla jsem se ohlížet, jela jsem naplno až do cíle.“

A Björgenová musela uznat: „Charlotte byla silnější. Měla jsem si dávat větší pozor, když zaútočila, ale byly tam další závodnice a nebylo snadné se jí pořád držet.“

České reprezentantky jely ve čtvrté desítce, v závěru si Nováková polepšila na 28. místo. Kateřina Beroušková doběhla na 38. příčce, sedmnáctiletá Barbora Havlíčková byla 43. a Petra Hynčicová skončila 47.

„Na klasice mi nejedou lyže, protože asi nejsou konstrukčně dobré,“ řekla Petra v rozhovoru po závodě.

Švédka Kallaová vybojovala už třetí olympijské zlato, předtím triumfovala na volné desítce ve Vancouveru a ve štafetě v Soči. Ještě výraznější zápis do rekordních tabulek si připsala Björgenová, která jako první žena v historii ZOH vybojovala už jedenáctou medaili.

Běh na lyžích: skiatlon žen

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy (2x7,5 km): 1. Kallaová (Švéd.) 40:44,9, 2. Björgenová (Nor.) -7,8, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -10,1, 4. Anderssonová (Švéd.) -10,9, 5. Digginsová (USA) -14,7, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -17,6, 7. Stadloberová (Rak.) -26,6, 8. Něprjajevová (OSR) -33,0, 9. Wengová (Nor.) -40,7, 10. Nilssonová (Švéd.) -48,9, ...28. Nováková -3:10,7, 38. Beroušková -3:47,8, 43. Havlíčková -4:27,2, 47. Hynčicová (všechny ČR) -4:57,5.

Autor:


Další z rubriky

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...Najdete na iDNES.cz