Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skifař Chalupa poprvé vynechá finále

21 2000
S y d n e y - Jedenáctkrát v řadě se český skifař Václav Chalupa probojoval do finále velké světové soutěže, ale po dvanácté jeho snahu zhatila nemoc. S horečkami bojující sportovec neuspěl ve semifinále olympijského závodu a s velkou ztrátou dojel jako poslední. Měl dokonce horší čas než nejlepší z žen Bulharka Nejková. "Bylo to, jako když do auta nalijete místo benzínu vodu, nebo motor, který šlape jen na polovinu obrátek. Prostě nejede," snažil se veslař přirovnat svůj dnešní výkon.

""Už po opravách mi bylo jasné, že to asi nepůjde, ale pořád jsem věřil. Chtěl jsem jet za každou cenu."

Přestože se snažil vyhýbat místnostem s klimatizací, do jídelny chodil pečlivě oblečený a pití si nechával odstát, viróze se nevyhnul. První příznaky nemoci se objevily už před nedělními rozjížďkami a po úterních opravách vystoupaly teploty až na 38,2 stupně.

Chalupa se je snažil srazit, jak mohl. Bral silná antibiotika, organismus zavodňoval a zásoboval ho vitamíny, několikrát denně si přišel pro kalciovou injekci. Horečky ustoupily až dnes ráno, což v podstatě rozhodlo o jeho semifinálovém startu. "Měli jsme s trenérem Peckou domluveno, že pojedu, pokud budu bez teplot," prozradil interní dohodu. Jenomže už od začátku závodu bylo zřejmé, že Chalupův statečný boj o finále bude marný. Od prvních záběrů ztrácel a jeho manko na všechny soupeře se neustále zvyšovalo. V cíli měl na vítězného Švýcara Xena Müllera, obhájce prvenství z Atlanty, ztrátu téměř půl minuty.

"Pár minut před startem jsem prožíval zvláštní strach. Nevěděl jsem, co vůbec mohu očekávat," přiznal neobvyklý stav rodák z Jindřichova Hradce. "Běžně se mi před závody zvedne adrenalin, ale to je přirozená věc a signál určitého napětí. Tohle však bylo něco jiného. A když jsem už na pětistovce viděl, jak mi ostatní ujíždějí, přepadl mě pocit hrozné bezmoci. Pak už jsem ani nezávodil. Chtěl jsem jen dojet do cíle."

Ve své sbírce má Chalupa čtyři stříbrné medaile z mistrovství světa a druhé místo z olympijských her v Barceloně, což je jistě úctyhodná bilance. Přibývající roky se však nedají zastavit a jediného českého veslařského zástupce v Sydney čekají v prosinci Kristova léta. "Snad i proto jsem tolik toužil jet. Je ještě příliš brzy na hodnocení, ale za stávajících okolností asi nebylo možné udělat lepší výsledek. Kdybych však byl zdravotně v pořádku a skončil takhle, tak bych s veslováním praštil a nechtěl bych ho ani vidět. Takhle to ale ještě nevzdám," zdůraznil.

Trenér Zdeněk Pecka nebyl příliš nadšený, když svého svěřence viděl ráno usedat do lodi. Ctil ale dané slovo. "Vím, jak je člověk vysílený a zbitý, když závodí po nemoci. Prožil jsem si to sám na olympiádě v Moskvě. Šli jsme dnes na start, protože asi převážil dojem z postupu v opravné jízdě a z tréninkových časů, které Vašek v Melbourne a na začátku pobytu i v Penrithu dosahoval," vysvětlil bývalý úspěšný závodník.

O Chalupově veslařské budoucnosti Pecka nepochybuje: "Takhle by určitě končit neměl. Stálo by za to vydržet ještě nejméně rok. A jak ho znám, on bude chtít pokračovat další čtyři."

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz