Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skifař Chalupa prohrál s horečkou

21 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Kdyby skifař Václav Chalupa zajel na olympijském kanále v Penrithu své maximum a přesto by ho pár soupeřů porazilo, asi by vcelku spokojen a v klidu ukončil svou bohatou sportovní kariéru. Ve čtvrtečním semifinále však nejúspěšnějšího českého veslaře posledních let porazila již před startem horečka a smutný a očividně unavený Chalupa pak v cíli naznačil, že se hodlá loučit důstojněji a na vrcholu sil. Jiný by na jeho místě možná ani nenastoupil, ale rozený srdcař z Račic si olympijský závod i za cenu ohrožení zdraví prostě vzdát nedovolil. Sportovní osud byl zase jednou proti němu, neboť podle vlastních slov se v tréninku cítil na medaili.

"Jsem strašně zklamaný, takhle to dopadnout vůbec nemělo. Horečku jsem chytil hned po příjezdu do Sydney z tréninkového kempu v Melbourne, v dějišti olympiády řádí nějaká chřipka a i když se doktoři snažili seč mohli, srazit ji moc nedokázali." smutnil Václav Chalupa, jehož zdravotní problémy začaly již před první rozjížďkou, z níž nepostoupil přímo a musel do oprav.

Tam sice s přehledem postup kontroloval, formu měl, ale bylo otázkou, zda se stihne doléčit. Nakonec se na startu dnešního ranního semifinále málem ani neobjevil!

"Ani jsem o tom nevěděl, ale doktor a trenér Pecka se ve středu večer rozhodli, že když budu mít ráno 37,5 stupňů a více, tak mě na start vůbec nepustí. Měl jsem dnes nakonec méně a tak jsem na to šel. Sám jsem už sice i po opravách cítil, že mi prostě dochází benzín, ale přesvědčoval jsem se, že třeba na pár minut závodu ze sebe tu sílu vyždímám.

Teď už vím, že to bylo naivní, měl jsem věřit trenérovi, který jako bývalý závodník ví, že po nemoci je tělo úplně bez energie."

O tom, že by semifinále vzdal, nepřemýšlel ani na minutu. "Olympiáda je jednou za čtyři roky, dlouho jsme se na tenhle vrchol připravoval a navíc se mi v tréninku opravdu dařilo. Loď mi krásně klouzala po vodě, veslování mě hrozně bavilo a v duchu jsme si věřil i na bronz..." přiznal Chalupa, který nakonec zdaravotně handicapován dojel v semifinále až poslední, šestý, s více než půlminutovou ztrátou na vítězného Švýcara Millera.

"Ještě na startu jsem pořád věřil, že to zlomím, ale po 150 metrech bylo jasné, že to nepůjde. Nemá smysl to dál pokoušet, malé finále proto rozhodně nepojedu. Mrzí mě to o to více, že za mnou dorazili přátelé, u nichž jsem bydlel v Melbourne, ale bohužel jsme jim toho moc předvést nemohl."

V tuto chvíli již účastník čtyř olympijských her tak asi výrazně přehodnotí své sportovní plány.

"Na další olympiádě v Aténách už by mi bylo sedmatřicet, zda to vydržím tak dlouho si nejsem jist. Rozhodně bych ale rád ukončil kariéru důstojněji než dnes. A nejde ani tak o konečný výsledek, jako o pocit, že budu moct jet skutečně naplno a vydat ze sebe všechno. To mi bohužel v Sydney umožněno nebylo..."

Skifařské finále tak nakonec pojedou Chalupovi úspěšnější protivníci Novozélanďan Waddell, Kanaďan Porter, Bulhar Janakijev, Švýcar Miller, Němec Hacker a Estonec Jaanson.

 

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz