Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skifař Synek ještě na Rio nemyslí. Sport mých dětí? Zlobení, směje se

Ondřej Synek | foto: AP

16 2015
Dvojnásobný stříbrný olympionik Ondřej Synek se těší na veslařský vrchol sezony, mistrovství světa ve Francii, které bude zároveň kvalifikací na olympijské hry v Riu 2016. Mezi rodinným životem, tréninky a závody si našel čas a jako vlajkonoš doprovodil o víkendu středočeskou výpravu sportovců na zahájení olympiády dětí a mládeže v Plzni.

Stříbrný medailista z mistrovství Evropy už se nenápadně připravuje na světový šampionát, který se bude konat ve francouzském Aiguebelette. 

„Na olympiádu do Ria se kvalifikuje nejlepších devět veslařů, všichni říkají, že to bude jednoduché, ale já si myslím, že probojovat se na olympiádu v tomto závodě až tak lehké nebude,“ svěřil se Ondřej Synek. „I kdyby to vyšlo a já se na olympijské hry dostal už ve Francii, tak mě stále čeká rok tvrdé dřiny. Je to ještě daleko a je moc brzy pomýšlet na možné medaile.“

K závodům a tréninkům zvládá ještě roli otce dvou dětí: „Snažím se být vzorný táta a být doma co nejvíc, samozřejmě vím, že nebudu sportovat věčně, takže zatím vesluji co nejvíce, ale abych zároveň nezanedbával rodinu.“

Hry VII. olympiády dětí a mládeže 2015

Ondřej Synek vede své děti ke sportu už odmalička, jeho starší, čtyřletá dcera Alice, dělá gymnastiku. Sám skifař ale říká, že hlavní sportovní náplní jeho dětí je zatím zlobení rodičů.

„Byl bych přece jenom radši, kdyby se moje děti veslování vyhnuly, protože sám vím, jak je ten sport náročný, jak moc bolí a je s ním spojena spousta odříkání. Samozřejmě pokud si veslování vyberou, budu je podporovat.“

A jeho začátky se sportem? Nebyl dítětem, které by neustále trénovalo a jezdilo soutěžit. První závody začal vyhrávat až po čtyřech letech, kdy ho jako třináctiletého nesportovního kluka dovedl bratranec do loděnice. „Ze začátku jsem ani netušil, že se ve veslování závodí. Když mi kluci oznámili, že jedeme na závody, byl jsem celkem překvapený.“

I jako vytížený otec a sportovec si našel čas a jako vlajkonoš středočeského kraje se zúčastnil olympiády dětí a mládeže v Plzni, kde měl možnost poznat část budoucích českých sportovců.

„Byl jsem poctěn, že jsem mohl nést vlajku Středočeského kraje, vůbec jsem nečekal, že olympiáda dětí a mládeže bude až tak velká akce a trochu mě to překvapilo,“ řekl.

Atmosféra, která poskytuje mladým závodníkům potřebnou motivaci, aby se sportu dále věnovali a snažili se zlepšovat se mu líbila. „Jako mladý sportovec jsem býval stejný, jako jsou děti tady, zkrátka bezprostřední. Emoce jsem ještě tolik neprožíval. Proto si myslím, že jsou v celkové pohodě, nebudou mít žádný problém s trémou a budou naplno sportovat i po skončení olympiády pro mladé,“ řekl Synek. 

Autor:


Další z rubriky

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz