Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Drysdale je nervózní, já ne, říká před pátečním finále skifař Synek

2 2012
Eton (Od zpravodaje MF DNES) - V pátek ve 13.30 čeká skifaře Ondřeje Synka vrchol kariéry: finále londýnské olympiády. Ve středu do něj postoupil naprosto suverénně, měl takový náskok, že ani nemusel naplno finišovat.

Velká Británie jásala a Ondřej Synek se smál. Jen chvíli předtím, než se pořadatelská země dočkala vytouženého prvního zlata z londýnských her díky veslařkám Gloverové a Stanningové na dvojce, postoupil český skifař do pátečního finále olympijské regaty v královském skifu. A zatímco 20 tisíc diváků na břehu veslařské dráhy bouřilo, nakráčel rozesmátý Synek mezi české reportéry.

Co říkáte tomu rachotu? Veslaři na takovou kulisu nejsou zvyklí.
Nádhera! Až mám z toho husí kůži. Je to daleko lepší kulisa, než když slyším při závodě Drysdaleovo hekání. Třeba ho diváci překřičí. Tolik lidí jsem na veslování v životě neviděl. Je skoro neuvěřitelné, jak je dráha obsypaná fanoušky od půlky až do cíle.

Fotogalerie

Možná ještě větší dav bude v pátek vyhlížet bitvu šesti finalistů skifu: vy, Novozélanďan Drysdale, domácí Campbell, Švéd Karonen, Němec Hacker a Alexandrov z Ázerbájdžánu. Co rozhodne?
Momentální forma. Půjde jednoduše o to, jak se kdo z nás vyspí, nají a naladí. Teď po semifinále mám skvělý pocit, nažhavil jsem si sebevědomí. Vím, že na to mám, a chci si to rozdat s Drysdalem o zlato. Ale bude to otevřená hra, vyhrát chce každý.

Jistě i domácí Campbell. V semifinále jste mu ujel, ale nakolik mu můžou diváci pomoct?
Já jsem přesvědčený, že hlavní roli v olympijském finále nehrají fanoušci, ale bicepsy.

A v tom jste lepší?
Jo jo, krev mi tam proudí dobře.

Vypadá to tak. Zatím vyhráváte své jízdy naprosto suverénně.
V cíli jo, i když v semifinále jsem se zkraje nemohl chvilku rozjet. Ale brzy jsem chytil rytmus, ani jsem se nechtěl hnát za vedoucím Campbellem, ale šlo to dost snadno, tak jsem ho předjel.

Je vlastně dobře, že jste před finále olympiády nemusel ještě závodit naplno?
To nehraje roli. Já bych byl snad jen radši, kdybychom to celé odjeli místo týdne za čtyři dny. Ale proč se někam honit, když jsou rozdíly tak velké?

Čím to bylo, že v každém semifinále tři postupující tak drtivě ujeli třem odpadlíkům?
Foukal spravedlivý protivítr. V něm se ukáže, kdo na to doopravdy má. Pokud fouká po směru závodu, tak plave každý a rozdíly se malinko smazávají, protože ti lehčí nebo i méně kvalitní závodníci s jinou frekvencí tempa jedou rychleji a odstupy nejsou potom tak velké.

Je velká úleva, že v semifinále vypadl dvojnásobný olympijský vítěz Nor Tufte?
Já už jsem s ním ani nepočítal. Teď jsou tam jiní borci, kteří ho vystřídali. On už má odpracováno.

Bydlíte ve veslařské vesnici v jednolůžkových ložnicích. Jak to snášíte?
Mně to vyhovuje. Máme společný obývák pro osm lidí, a když chci, tak si zalezu, pustím si film, pobavím se po skypu s rodinou a pročítám internet, jak si vede česká výprava.

To si vytváříte na sebe slušný tlak, když národ pořád čeká na první zlato z Londýna.
Cha cha. To ani náhodou. Pro mě je největší výhra, že se mi co nevidět narodí druhé dítě. A když se mi k tomu povede vyhrát ještě olympiádu, bude to parádní rok.

O tom sní i pětinásobný mistr světa Mahe Drysdale.
Po semifinále jsme se na vodě potkali a je na něm vidět, jak je nervózní. Ten tlak na něj je obrovský. Já jsem v pohodě a krásně spím.

Autor:
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze