Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 26. září 2017 Andrea

Královně pomohla čistá hlava. A pak si soupeřky vezla jako pimprlata

Mirka Knapková loví českou vlajku, kterou jí hodili diváci. (4. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

5 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Olympijské finále nebo mistrovství republiky? První pohled na vodní hladinu veslařského kanálu o tom jasně nevypovídal. Skifařka v šesté dráze suverénně vedla, soupeřky kontrolovala pohledem. A bylo to olympijské finále! Jak to, že jej Mirka Knapková zvládla tak jednoznačně?

"Měla jiné myšlenky, ne na umístění, ale na jiné věci a tím si vyčistila hlavu," tvrdí její trenér Tomáš Kacovský.

"Nejela vysokofrekvenčně, ale kvalitou a díky tomu od nich odjížděla," zdůraznil Milan Doleček, kouč stříbrného skifaře Ondřeje Synka.

Dlouho Mirce Knapkové trvalo, než se vyškrábala na vrchol. Na olympijských hrách v Aténách 2004 byla čtvrtá. Do Pekingu 2008 odjížděla s myšlenkami na zlato a skončila pátá. Loni se konečně dočkala velkého triumfu - k titulům mistryně Evropy přidala na Bledu světové zlato.

Když tak ji vyneseme z lodi

"Ona je jeden z mimořádně talentovaných a zdatných lidí. Co platí pro ni, nemusí platit pro ostatní. Máme štěstí, že ji máme," rozplýval se šéf veslařské výpravy Dušan Macháček.

K talentu přidala trpělivost, zodpovědnost. A postupně sbírala zkušenosti. "Pomohly mi. Před finále jsem se cítila hodně silná," přiznává veslařka.

Fotogalerie

Paradoxně nejvíce jí však v Londýně pomohlo zranění. Fyzická bolest ji zbavila psychického tlaku. Neměla čas zabývat se ambicemi, soustředila se na léčbu. A podpora známých jí dodala sílu. "Bez spousty lidí bych to nezvládla," dodává.

Když před čtvrtfinále došlo na lámání chleba, podpořili ji všichni. Svolení ke startu dal fyzioterapeut Pavel Kolář, trenér Tomáš Kacovský se šéfem výpravy Macháčkem si řekli: Když tak ji vynesem z lodi.

Se zatnutými zuby zvládla čtvrtfinále i semifinále. Dvoudenní klid před medailovým závodem jí prospěl. Zdravotní stav se zlepšil.

A na startu finále vyzařoval z české veslařky klid. Nerozhodil ji ani fakt, že kvůli problémům britského dvojskifu lehkých vah se časový program posunul o více než čtvrt hodiny.

Soupeřky si vezla jako pimprlata

Jen na úvodních několik záběrů si musela dát pozor. "Podvědomě tam jela pomalejc, to nejvíc bolelo, říkala sama. Kombinace toho, jak se člověk nemůže pořádně nadechnout a záseku, který je nejnáročnější z celého tempa a u kterého to nejvíc bolí, limituje," vyprávěl Macháček.

Jenže po pár metrech nasadila "zlaté tempo". "Připadá mi, že když je ve stresu, soustředí se na problém, který má a pak vesluje uvolněně, lépe technicky," nemohl si nevšimnout Doleček.

Zatímco její okolí tiše skrývalo nervozitu, ona se do vesel opřela s pořádnou dávkou energie. "Byla v takové pohodě. Působila klidně. Zdálo se, že jí to tak nebolí, jak jí to bolelo. Jela si parádní sólo jízdu," chválil ji Václav Chalupa.

Tak suverénní triumf na skifu nepamatuje léta. "Novozelanďan Rob Waddell jezdíval podobně. Suverénní sólo závody," vybavil si. "Vezla si je tam jak pimprlata za sebou," přidal Doleček. "Vypadalo to jako závod na mistrovství Česka, kde jsou vedle ní nějaké holky od nás a moc to neumí."

Jenže Knapková umí. Na kanálu v Eton Dorney předvedla výkon dle své přezdívky. Veslaři ji říkají "královna". Od soboty i ta olympijská.

Najdete na iDNES.czmobilní verze